Ares v3 gearbox i en jg g36c?

Allmänt om airsoftvapen och det som hör därtill. Frågor om eldrivna vapen hör hemma direkt i roten. För andra vapentyper finns särskilda delar.
majskolv
Inlägg: 63
Blev medlem: mån jun 04, 2012 9:31 pm

Ares v3 gearbox i en jg g36c?

Inlägg av majskolv »

Hej!
Som titeln löd skulle jag kunna ha en ares v3 gearbox med quick change spring funktionen (så mitt meck blir lättar och sådant) i min ASG/JG g36c?
Mvh

ohman
Inlägg: 1688
Blev medlem: mån maj 21, 2012 7:58 pm

Re: Ares v3 gearbox i en jg g36c?

Inlägg av ohman »

Det kanske går, det är en V3 trots allt, men bakdelen på en JG-kropp ser annorlunda ut framför kolven än Ares lösning, så jag är inte säker på att du kommer åt fjädern utan att modda själva kroppen.
ADAM skrev:Byt till Deans på allt. Det blir skitbra. Jag lovar. Tro mig. Jag har körkort.

Mr_Maggo
Inlägg: 4
Blev medlem: tor maj 17, 2012 8:56 am

Re: Ares v3 gearbox i en jg g36c?

Inlägg av Mr_Maggo »

Jag försökte slänga in en CA box i en umarex lower (ares) det gick ingen vidare. Vet iof inte om det skulle funka att göra tvärtom som du föreslår men det skulle kräva lite moddning av lowern och troligt även uppern om du ska ha ut fjädern som nämt ovan.

majskolv
Inlägg: 63
Blev medlem: mån jun 04, 2012 9:31 pm

Re: Ares v3 gearbox i en jg g36c?

Inlägg av majskolv »

Okej tack för svar!

Skriv svar