Problem med ventil på KSC Glock 17 magasin/RA-tech magasin

GBB (Gas Blowback), gasdrivna pistoler. Även andra sorters pistoler diskuteras här.
Varg
Inlägg: 146
Blev medlem: mån maj 14, 2012 1:43 pm

Problem med ventil på KSC Glock 17 magasin/RA-tech magasin

Inlägg av Varg »

En ventil gick sönder på ett magasin och bestämde mig för att köpa nya. Blev ett par G&G One way valve.

Problemet är att de sticker ut något för mycket, precis som på RA-tech magasinet jag har, vilket resulterar i att gasen släpps ut redan när jag sätter i magasinet.



Original till höger. Eftersom att den är längre så hålls ventilen nere mer än på den kortare när de är monterade. Se bild 2&3.

Bild

G&G's till höger.

Bild

Bild



What to do? Slipa ned skiten 1-2 mm? Har redan gängat sönder ett magasin, så djupare går inte ventilerna. Någon som har använt dessa ventiler?

Detsamma gäller mitt RA-tech magasin, någon som har haft samma problem där?
Sandbox Heroes | Sierra Lima

Hoffa
Inlägg: 47
Blev medlem: lör jun 23, 2012 9:40 pm

Re: Problem med ventil på KSC Glock 17 magasin/RA-tech magas

Inlägg av Hoffa »

Tjena, jag vet inte riktigt om det här funkar, men jag hittade den här av slump http://www.friendlyfire.nu/Products/536 ... g32m9.aspx

Mvh Hoffa

13 juli 2012, 00:40:

Sorry, den jag linkade till var ju som en originalventil? och det var ju sån du inte skulle ha eller?

Packe
Inlägg: 289
Blev medlem: mån maj 14, 2012 11:06 am

Re: Problem med ventil på KSC Glock 17 magasin/RA-tech magas

Inlägg av Packe »

Det som jag hade gjort var att fila ner ventilen eller bytt till en ny. Rör ventilen inte valve knocker mycket jobbigare att fixa om det blir fel.

Jag har samma problem med mina RA-Tech mag, men det är så lite gas som åker ut så jag bryr mig inte.
Min Affärsredovisning



ADAM skrev:Den vill att du ska placera kablarna på varandra och sedan ropa "Fus doh dah". True story

Varg
Inlägg: 146
Blev medlem: mån maj 14, 2012 1:43 pm

Re: Problem med ventil på KSC Glock 17 magasin/RA-tech magas

Inlägg av Varg »

Hoffa, allt jag vill ha är en fungerande ventil. Hittills är det bara original som fungerat. :?
Sandbox Heroes | Sierra Lima

Skriv svar