Vad för packningar till AOE-justering?

Allmänt om airsoftvapen och det som hör därtill. Frågor om eldrivna vapen hör hemma direkt i roten. För andra vapentyper finns särskilda delar.
FaniSkogen
Inlägg: 140
Blev medlem: mån maj 14, 2012 2:17 pm

Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av FaniSkogen »

Suttit och kikat lite på hur jag ska rätta till AOE och kommit fram till att detta verkar vara en bra sak att göra.

Nu funderar jag på vad för sorts packningar det är som används för detta? Inte är väl det något så speciellt så att det inte ska finnas i vanliga butiker?

Har någon koll på vad det är för material och om det t.o.m finns något passande att inhandla på exempelvis Clas O, Biltema, Jula, Woody eller liknande?


Tack på förhand!

bobeson
Inlägg: 85
Blev medlem: mån jun 18, 2012 11:04 am

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av bobeson »

Sorbothan är det som lovprisas på utländska forum, sugru går också säkert bra.

Cpt
Inlägg: 125
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:08 pm

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av Cpt »

Jag använder vanliga brickor, liknande såna här http://www.biltema.se/sv/Bygg/Fasteleme ... und-19570/. Fungerar klockrent.

De läggs mellan pistong och pistonghuvud. Skruven måste givetvis förlängas då.

BlackGoat
Inlägg: 444
Blev medlem: mån maj 14, 2012 2:36 pm

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av BlackGoat »

Valfri M5 bricka som är i runda slängar lika stor som pistonghuvudet fungerar kanon :)
Kika på Classe å Biltema.

//BG
Blackgoat_m10 på instagram.

FaniSkogen
Inlägg: 140
Blev medlem: mån maj 14, 2012 2:17 pm

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av FaniSkogen »

bobeson skrev:Sorbothan är det som lovprisas på utländska forum, sugru går också säkert bra.
Jo, har läst lite om det, men vart kan jag få tag på detta här omkring tro? samt, är det kanske en överdrift att använda detta material?
Cpt skrev:Jag använder vanliga brickor, liknande såna här http://www.biltema.se/sv/Bygg/Fasteleme ... und-19570/. Fungerar klockrent.

De läggs mellan pistong och pistonghuvud. Skruven måste givetvis förlängas då.
Något sådant som jag tänkte på. Men mister jag inte lite absortionsförmåga i jämförelse med exempelvis ovannämnda sorbothan? Eller det kanske inte spelar någon egentlig roll?
Finns det en skruv jag måste förlänga? I de videor jag sett har de limmat på sorbothanringar tror jag.

ohman
Inlägg: 1688
Blev medlem: mån maj 21, 2012 7:58 pm

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av ohman »

När de limmar så limmar de på cylinderhuvudet, det BlackGoat menar är att du lika gärna kan ta och lägga distanser mellan pistong och pistonghuvud (och därmed förlänga cylinderns totallängd). Båda fungerar, men om du använder distanser behöver du en längre skruv som fäster pistonghuvudet till pistongen eftersom du effektivt flyttar det längre fram med hjälp av de distanser du sätter in.

Edit: stavning ftw!
Senast redigerad av 1 ohman, redigerad totalt 0 gånger.
ADAM skrev:Byt till Deans på allt. Det blir skitbra. Jag lovar. Tro mig. Jag har körkort.

Vaksai
Inlägg: 154
Blev medlem: ons okt 02, 2013 10:02 am

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av Vaksai »

Här har du en lite mer avancerad lösning:
http://www.airsoftsniperforum.com/43-lo ... sorbo.html

Går dock inte på version 7 gearbox... :cry:

Plinker
Inlägg: 73
Blev medlem: ons maj 23, 2012 10:19 am

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av Plinker »

AOE?
Särskrivning dödar miljoner människor dagligen.

ohman
Inlägg: 1688
Blev medlem: mån maj 21, 2012 7:58 pm

Re: Sv: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av ohman »

Angle of Engagement. Dvs vinkeln som kuggen träffar pistongen i. Bra vinkel minskar slitage och risk för pistongras.
ADAM skrev:Byt till Deans på allt. Det blir skitbra. Jag lovar. Tro mig. Jag har körkort.

FaniSkogen
Inlägg: 140
Blev medlem: mån maj 14, 2012 2:17 pm

Re: Vad för packningar till AOE-justering?

Inlägg av FaniSkogen »

Plinker skrev:AOE?
Tänkte precis likaffrågande jag också. Aoe överallt, vad fasen menas med det. Till jag snubblade på någon förklaring någonstans. Hoppas det kommer någon bra guide och blir sticky snart då det ju ändå verkarvara ett stort och viktigt steg i slitageminskning.

31 oktober 2013, 08:05:
ohman skrev:När de limmar så limmar de på cylinderhuvudet, det BlackGoat menar är att du lika gärna kan ta och lägga distanser mellan pistong och pistonghuvud (och därmed förlänga cylinderns totallängd). Båda fungerar, men om du använder distanser behöver du en längre skruv som fäster pistonghuvudet till pistongen eftersom du effektivt flyttar det längre fram med hjälp av de distanser du sätter in.

Edit: stavning ftw!
ll
Nu känner jag att jag frågar lite väl mycket utan att först kika upp det själv. Men bättre att sitta med rätt delar innan jag öppnar upp boxen igen än att upptäcka att jag behöver något mer när jag sitter där med allt i delar och två katter som gärna vill lägga sig rakt över allting :)

Jag undrar nu om det verkligen finns någon skruv där i nuläget? Har inte sett någon men har heller inte haft isär pistongen riktigt heller. Har egentligen bara öppnat boxen 3 gånger hittills då jag precis börjat med hobbyn.

Skriv svar