Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Allt som handlar om airsoft men inte täcks av andra forum
YogHippie
Hippie
Inlägg: 332
Blev medlem: mån maj 07, 2012 1:03 pm

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av YogHippie »

gör politiker medvetna om att airsoft finns?
Skutta in i valfritt förstamajtåg i utrustning och en färgglad vattenpistol och tåga med, dela ut flyers
och hugg tag i någon politiker och börja snacka.

Grim
Inlägg: 163
Blev medlem: tor maj 17, 2012 9:50 pm

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av Grim »

Sverige är endå världens 5:e vapentähtaste land. Men har aldrig hört om någon som har automatvapen lagligt, de krävs ju en jäkla massa ronk med brev till polisen och en väldigt bra anledning (om de äns finns)
"Use something that you know the distance of, compare how many of them would make up the unknown distance and multiply. Do *not* use your dicks, an inch and a half into six-hundred yards: I can't count that high! "

rasalhauge

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av rasalhauge »

Twist skrev:Att kalla as-vapen för leksaker är juridiskt sett fel även om det i i vardagsspråk kan vara en ganska bra beskrivning.

Definitionen av ett skjutvapen är INTE att det kan ge dödliga skador och våra leksaker är, i lagens ögon, skjutvapen. Om man inte undantar effektbegränsade vapen vid eventuell lagändring så kommer förbudet även att gälla as-vapen.

Ja, det är kanske tramsigt men det är så lagen fungerar.

Kanske något för NonEx att nämna när han ändå är igång och gör politiker medvetna om att airsoft finns?
Faktum är att det INTE är så lagen fungerar i det här fallet. Våra skjutvapen är i lagens ögon effektbegränsade vapen, och omfattas sällan eller aldrig av lagstiftning gällande licenspliktiga vapen. Som någon redan sagt är effektbegränsade vapen redan explicit undantagna från den allmänna vapenlagstiftningen (i och med att det är en egen kategori). Lagändringar gällande licenspliktiga vapen får INTE per automatik konsekvenser för effektbegränsade vapen. Det är lite som att påstå att lagändringar gällande klassificering av motorcyklar per automatik påverkar bilar på samma sätt eftersom att båda är motorfordon. Det är skillnad på vapen och vapen, vilket blir alldeles särdeles tydligt om man har läst någon kurs straffrätt eller dylikt.

Användarvisningsbild
Twist
Sysop
Inlägg: 1677
Blev medlem: mån maj 07, 2012 1:21 pm
Lag / förening: Disposable Heroes
Aktiv sedan: 2001
Ort: Teckomatorp

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av Twist »

Är du helt säker på det? Att ett vapen räknas som effektbegränsat undantar det från tillståndsplikt (krav på licens) men annars gäller samma regler som för andra skjutvapen. Ett generellt förbud mot automatvapen bör påverka alla skjutvapen så länge licensfria vapen inte explicit undantas.
:ugeek: Sysop
:geek: Backend Dev

Gwlyddyn
Inlägg: 998
Blev medlem: mån maj 14, 2012 1:37 pm

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av Gwlyddyn »

Twist: Vilka andra regler talar du om?

Förvaring: Nej. Gäller inte effektbegränsade vapen.
Behovsprövning: Nej. Gäller inte effektbegränsade vapen.

Det enda som krävs är att köparen är fyllda 18 år.

rasalhauge

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av rasalhauge »

Twist skrev:Är du helt säker på det? Att ett vapen räknas som effektbegränsat undantar det från tillståndsplikt (krav på licens) men annars gäller samma regler som för andra skjutvapen. Ett generellt förbud mot automatvapen bör påverka alla skjutvapen så länge licensfria vapen inte explicit undantas.
Juridiskt sett är det stor skillnad på vapen och effektbegränsade vapen, det är jag säker på. Jag har inte sett hur förarbetena ser ut gällande just det här, men som sagt var påverkas inte effektbegränsade vapen av den generella vapenlagstiftningen i vanliga fall så jag tvivlar på att det skulle vara annorlunda nu. Precis som i fallet med gasdrivna vapen så ska det med tydlighet framgå vad man syftar till att förändra, hade airsofts varit inkluderade i det här förslaget hade det stått något i stil med "och effektbegränsade automatvapen" etc.

Tillståndsplikten som du nämner som enda skillnaden är ironiskt nog den enda skillnad som behövs. Det här förslaget syftar till att begränsa den civila tillgängligheten till automatvapen (inte effektbegränsade automatvapen). Tillståndsplikten är det enda som möjliggör en sådan lagstiftning till att börja med. Fanns inte licenser (som det inte gör med airsoft) skulle man inte få någon som helst effekt av den här lagen eftersom att dess primära syfte är att få ner automatvapeninnehavet till 0. Vet man inte vilka som har dessa vapen från början är det väldigt svårt att få någon egentlig retroaktiv effekt av ett förslag i den här stilen. Det räcker i det här fallet till och med att kolla på syftet med den föreslagna lagändringen; att begränsa tillgången till automatvapen då dessa anses vara särskilt farliga. Automatvapen av airsoft-typ anses inte vara särskilt farliga mig veterligen=)

Hur skulle de reglera tillgängligheten till effektbegränsade automatvapen överhuvudtaget?

Användarvisningsbild
Twist
Sysop
Inlägg: 1677
Blev medlem: mån maj 07, 2012 1:21 pm
Lag / förening: Disposable Heroes
Aktiv sedan: 2001
Ort: Teckomatorp

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av Twist »

Effektbegränsade vapen nämns tre gånger i vapenlagen. Första gången handlar om undantag från tillståndsplikten, och den biten känner de flesta till vid det här laget.

Angående förvaring säger vapenlagen, 5 kap, 2 §:
Trots vad som sägs i första stycket får effektbegränsade skjutvapen samt sådana föremål som enligt 1 kap. 3 § jämställs med skjutvapen förvaras på annat betryggande sätt så att det inte finns risk för att någon obehörig kommer åt dem.
Detta är ett specifikt undantag som besvarar gwyddlyns första fråga. Behovsprövning är en del av tillståndskravet, som ju effektbegränsade vapen är undantagna ifrån, vilket besvarar fråga nummer två.

Tredje gången det nämns är i 11 kap, 2 §:
Regeringen eller den myndighet regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om
...
e) krav på vapenhandlares, museers och sammanslutningars förvaring av andra vapen än effektbegränsade vapen och på sammanslutningars förvaring av ammunition,
Ytterligare ett specifikt undatag från de regler som annars gäller alla skjutvapen, och med skjutvapen menas enligt kap 1, 2 §:
2 § Med skjutvapen förstås i denna lag vapen med vilka kulor, hagel, harpuner eller andra projektiler kan skjutas ut med hjälp av krutladdningar, kolsyreladdningar, komprimerad luft eller andra liknande utskjutningsmedel.
Det finns tre specifika undantag alltså. I övrigt gäller det som står i lagen alla skjutvapen. Det behöver man inte vara jruist för att räkna ut. Det räcker att vara läskunnig.

Jämförelsen bil och motorcykel haltar. En mera rättvisande analogi är motorcyklar och mopeder. Mopeder är i princip motorcyklar som har begränsad effekt och därför får framföras utan körkort. Om alla motorfordon med mindre än tre hjul skulle förbjudas utan att mopeder undantogs så skulle mopeder också bli förbjudna. Bilar och trehjulingar skulle däremot inte påverkas.

Tillämpning är en annan sak dock. I praktiken skulle det bara påverka import om ett förbud skulle införas utan att man undatog effektbegränsade vapen. Polis och domstolar gör inget åt gasvapen och skulle högst sannolikt inte bry sig om AEG:er heller. Tullen däremot...
:ugeek: Sysop
:geek: Backend Dev

Titan
Inlägg: 180
Blev medlem: mån maj 14, 2012 12:23 pm

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av Titan »

Som sportskytt och nära vän till bla. IPSC Rifle-skytt och en automatvapenägare, så har jag hört det hela flera gånger.
Ang. Automatvapen, så är det inget "förbud" direkt.
Det kommer fungera så att ALLA licenser på automatvapen kommer bli tidsbegränsade till 5 år och därefter helt enkelt inte förnyade.
Eftersom en airsoft-automat är licensfri för personer över 18 år, så går den inte att tidsbegränsa eller dra in licensen för.
Det ENDA teoretiska strulet som kan tänkas uppstå för airsoftvapen, är om en 16-åring söker licens på en AEG. Har svårt att se andra scenarios där den nya lagstiftningen äns teoretiskt kan påverka Airsoft.
Mestadels .357 nuförtiden. 9mm gör större hål än 6mm... :)

rasalhauge

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av rasalhauge »

Edit: Nevermind, vi lär väl få se inom ett och ett halvt år vem/vilka här på forumet som har rätt. Vill man påverka effektbegränsade vapen så anger man det, som du kanske såg när du Googlade Vapenlagen så är den ganska omfattande sett till antalet kategorier den innehåller. När man gör ändringar i Vapenlagen så specificerar man vilken ändring man vill åstadkomma, man arbetar inte med generaliserad tillämpning i en lag så preciserad som den.

Känner du att du vill förkovra dig ytterligare inom området kan jag rekommendera att du ögnar igenom den här nätta lilla texten: http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lag ... ?html=true. Där tas en hel del av den här trådens diskussioner upp. Ett alternativ är att ta kontakt med de ansvariga för lagförslaget och höra med dem om de delar din syn på effektbegränsade helautomatiska vapen=)

NonEx
Inlägg: 488
Blev medlem: ons maj 16, 2012 3:42 pm

Re: Lagförslag: Civila automatvapen ska bort

Inlägg av NonEx »

Jag kan ställa frågan till Johan Linander (Just. Utstk.) för att få ett definitivt svar i frågan. (har skickat mail med frågan samt länken i originalposten)
EDIT: Johan hade ingen konkret svar just nu då han inte läst förslaget.

FYI;

Vapenförordningen (1996:70), 1 kap, 2§, första och andra stycket;
2 § Ett kolsyre-, luft- eller fjädervapen skall anses ha sådan begränsad effekt som avses i 2 kap. 1 § vapenlagen (1996:67) om en projektil från vapnet fyra meter från pipans mynning har en anslagsenergi som är mindre än 10 joule.

Ett hel- eller halvautomatiskt kolsyre-, luft- eller fjädervapen skall anses ha sådan begränsad effekt om en projektil från vapnet fyra meter från pipans mynning har en anslagsenergi som är mindre än 3 joule.
Så där är det reglerat på anslagsenergi för effektbegränsade vapen med kolsyre, luft eller fjädervapen.

Eller ?

Måste fan komma ihåg att se till att nämna att det måste ändras på samtliga ställen ang. drivmedlen när det gäller gas... :0
Senast redigerad av 2 NonEx, redigerad totalt 0 gång.

Skriv svar