Skutta in i valfritt förstamajtåg i utrustning och en färgglad vattenpistol och tåga med, dela ut flyersgör politiker medvetna om att airsoft finns?
och hugg tag i någon politiker och börja snacka.
Skutta in i valfritt förstamajtåg i utrustning och en färgglad vattenpistol och tåga med, dela ut flyersgör politiker medvetna om att airsoft finns?
Faktum är att det INTE är så lagen fungerar i det här fallet. Våra skjutvapen är i lagens ögon effektbegränsade vapen, och omfattas sällan eller aldrig av lagstiftning gällande licenspliktiga vapen. Som någon redan sagt är effektbegränsade vapen redan explicit undantagna från den allmänna vapenlagstiftningen (i och med att det är en egen kategori). Lagändringar gällande licenspliktiga vapen får INTE per automatik konsekvenser för effektbegränsade vapen. Det är lite som att påstå att lagändringar gällande klassificering av motorcyklar per automatik påverkar bilar på samma sätt eftersom att båda är motorfordon. Det är skillnad på vapen och vapen, vilket blir alldeles särdeles tydligt om man har läst någon kurs straffrätt eller dylikt.Twist skrev:Att kalla as-vapen för leksaker är juridiskt sett fel även om det i i vardagsspråk kan vara en ganska bra beskrivning.
Definitionen av ett skjutvapen är INTE att det kan ge dödliga skador och våra leksaker är, i lagens ögon, skjutvapen. Om man inte undantar effektbegränsade vapen vid eventuell lagändring så kommer förbudet även att gälla as-vapen.
Ja, det är kanske tramsigt men det är så lagen fungerar.
Kanske något för NonEx att nämna när han ändå är igång och gör politiker medvetna om att airsoft finns?
Juridiskt sett är det stor skillnad på vapen och effektbegränsade vapen, det är jag säker på. Jag har inte sett hur förarbetena ser ut gällande just det här, men som sagt var påverkas inte effektbegränsade vapen av den generella vapenlagstiftningen i vanliga fall så jag tvivlar på att det skulle vara annorlunda nu. Precis som i fallet med gasdrivna vapen så ska det med tydlighet framgå vad man syftar till att förändra, hade airsofts varit inkluderade i det här förslaget hade det stått något i stil med "och effektbegränsade automatvapen" etc.Twist skrev:Är du helt säker på det? Att ett vapen räknas som effektbegränsat undantar det från tillståndsplikt (krav på licens) men annars gäller samma regler som för andra skjutvapen. Ett generellt förbud mot automatvapen bör påverka alla skjutvapen så länge licensfria vapen inte explicit undantas.
Detta är ett specifikt undantag som besvarar gwyddlyns första fråga. Behovsprövning är en del av tillståndskravet, som ju effektbegränsade vapen är undantagna ifrån, vilket besvarar fråga nummer två.Trots vad som sägs i första stycket får effektbegränsade skjutvapen samt sådana föremål som enligt 1 kap. 3 § jämställs med skjutvapen förvaras på annat betryggande sätt så att det inte finns risk för att någon obehörig kommer åt dem.
Ytterligare ett specifikt undatag från de regler som annars gäller alla skjutvapen, och med skjutvapen menas enligt kap 1, 2 §:Regeringen eller den myndighet regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om
...
e) krav på vapenhandlares, museers och sammanslutningars förvaring av andra vapen än effektbegränsade vapen och på sammanslutningars förvaring av ammunition,
Det finns tre specifika undantag alltså. I övrigt gäller det som står i lagen alla skjutvapen. Det behöver man inte vara jruist för att räkna ut. Det räcker att vara läskunnig.2 § Med skjutvapen förstås i denna lag vapen med vilka kulor, hagel, harpuner eller andra projektiler kan skjutas ut med hjälp av krutladdningar, kolsyreladdningar, komprimerad luft eller andra liknande utskjutningsmedel.
Så där är det reglerat på anslagsenergi för effektbegränsade vapen med kolsyre, luft eller fjädervapen.2 § Ett kolsyre-, luft- eller fjädervapen skall anses ha sådan begränsad effekt som avses i 2 kap. 1 § vapenlagen (1996:67) om en projektil från vapnet fyra meter från pipans mynning har en anslagsenergi som är mindre än 10 joule.
Ett hel- eller halvautomatiskt kolsyre-, luft- eller fjädervapen skall anses ha sådan begränsad effekt om en projektil från vapnet fyra meter från pipans mynning har en anslagsenergi som är mindre än 3 joule.