bullpup

Allmänt om airsoftvapen och det som hör därtill. Frågor om eldrivna vapen hör hemma direkt i roten. För andra vapentyper finns särskilda delar.
Åkesson
Inlägg: 15
Blev medlem: mån maj 14, 2012 8:46 pm

Re: bullpup

Inlägg av Åkesson »

En annan bullpup du kan kolla på är magpul PTS's PDR. Den kommer nog inte vara ute på marknaden förrän någon gång våren 2013, men tror det kan bli en riktig kanonbössa om man faller för utseendet. Den skall hamna under 300 dollar och har bland annat funktion för snabbt byte av fjäder, så man snabbt kan byta mellan skogsspel och CQB :)
Den tar även dina vanliga m4/m16-AEGmagasin.

PDR-Tråden

KingPanda
Inlägg: 97
Blev medlem: tor okt 18, 2012 7:57 am

Re: bullpup

Inlägg av KingPanda »

Jag var och kände och klämde på en ICS L85a2 häromdagen. Vilken bössa ! Alldeles underbar att ha i händerna. Men det som var lite som en nagel i ögat var att man kunde se kablaget från utsidan, någon som har en bra lösning på det ?
Det i handguardet hade jag tänkt korta ner och installera Deans på, i sitt originalutförande var dom onödigt långa tycker jag.

Whopper
Inlägg: 217
Blev medlem: fre nov 09, 2012 12:23 am

Re: bullpup

Inlägg av Whopper »

På min Famas tejpade jag kablarna svarta.

Användarvisningsbild
Twist
Sysop
Inlägg: 1677
Blev medlem: mån maj 07, 2012 1:21 pm
Lag / förening: Disposable Heroes
Aktiv sedan: 2001
Ort: Teckomatorp

Re: bullpup

Inlägg av Twist »

Man kan tejpa för hålen i handguarden inifrån också

KingPanda: Vänligen ta en titt på reglerna om citat.
:ugeek: Sysop
:geek: Backend Dev

KingPanda
Inlägg: 97
Blev medlem: tor okt 18, 2012 7:57 am

Re: bullpup

Inlägg av KingPanda »

Har nu beställt en ICS l85A2 :) Så det blir att dölja kablarna med lit eltejp.

Twist : Ok, jag ska bättra mig

Passar madbull Daniel defense på ICS l85A2 ?

Skriv svar