Nybörjarfrågor

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
Wurger

Nybörjarfrågor

Inlägg av Wurger »

Hejsan!
Jag har lite allmänna frågor kring Soft air gun.
Men jag vill börja med att säga att jag är helt ny till detta, så jag ber om ursäkt för eventuella fel jag säger så att säga.

Jag och mina kompisar hade tänkt att dra ihop ett mindre seriöst spel i en skog nära oss.
Vad jag undrar är egentligen vad man ska ha. Själv hade jag tänkt något i stil med en pistol och skydd. Jag har även tänkt lite på vilken kraft man ska ha på pistolen, det verkar som att vissa är extremt kraftiga, vilket kanske är farligt?

I vilket fall som helst så tänkte vi ju bara börja lite lätt, kanske inte köpa de mest avancerade sakerna, men ändå prisvärda och hållbara saker. Nu när det närmar sig vinter också, kan det vara bra att pistolerna håller (har läst igenom forumet lite och förstått att Gas inte håller under 10 plusgrader).
Utrustning överlag? Skyddsglasögon hade jag tänkt att införskaffa, är det något mer jag bör tänka på? Kläder, kan man ha "vanliga" kläder eller ska man helst ha en overall eller liknande?
Inser att några utav frågorna kanske är lite dåligt formulerade, så säg gärna till om ni inte förstår.
Jag hade tänkte mig en budget på ca 2000 kronor (kanske för snålt?).

Uppskattar alla svar!
Tack på förhand.

//Jonathan

Edit:
Tack för alla guider ni lagt upp. Om någon annan ny ser detta kan jag varmt rekommendera att läsa igenom alla guider, hjälpte verkligen mig!
Senast redigerad av 1 Wurger, redigerad totalt 0 gånger.

TwinkleDew
Inlägg: 910
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:34 pm

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av TwinkleDew »

Köp inte en pistol till att börja med. Köp ett gevär+skyddsglasögon+lite midcaps+lipobatteri och laddare. Vad är det för vapen du i så fall letar efter? AK? M4 (nej....;)) G36? inget ont mot m4 med jag hatar dom har lyckats paja typ 3 m4or pga av deras idiotiska konstruktion
Seid ihr das Essen? Nein, wir sind der Jäger!

Wurger

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Wurger »

Okej, varför ska man inte börja med pistol?
Vi hade nämligen tänkt oss "close combat" så att säga ^^

Hade faktisk inte tänkt mig gevär, så jag vet inte. Vad kan ni rekommendera?

Trubb
Inlägg: 19
Blev medlem: tis maj 15, 2012 6:00 pm

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Trubb »

Vill passa på att hänvisa till Den Här Tråden

Åk och kolla på något lokalt spel och fråga så fort du undrar något, jag kan inte säga något om speltätheten eller spelplatser i Göteborgsområdet, men det förekommer i relativt stor utsträckning.

"Close Combat" eller inte, du kommer ha roligare med en AEG med CQB-trim än en GBB, dessutom går det att uppgradera långt mer på en AEG om du vill ta det steget.

Wurger

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Wurger »

Tack, såg den innan. Det hjälpte en del!

Jag hade nog tänkt mig att bara köra lite på skoj med kompisarna, men kan vara lite spännande att lära sig mer om det hela.
Ja okej, men då blir det nog AEG, tack så otroligt mycket! :)
Senast redigerad av 1 Wurger, redigerad totalt 0 gånger.

Prospero
Inlägg: 121
Blev medlem: lör sep 15, 2012 12:53 pm

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Prospero »

Tandskydd... Antingen ansiktsmask eller tandskydd... Tänder går sönder vid direkt träff..
Signing of...
Fritte "PROSPERO"
Seal Team : Zero

-För övrigt anser jag att Karthago bör förstöras!-

~Marcus Porcius Cato maior~

Wurger

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Wurger »

Edit:
Finns det någon bra hemsida eller butik (Göteborg) där allt detta finns?
Edit2:
Kollade igenom http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... =117&t=496 och fick svar på min fråga, dock inte säker på butik i Göteborg :)

22 september 2012, 23:38:

Jag hade tänkt att dra till ett spel någon gång nu i månaden. Men jag är lite osäker på om man behöver ta med sig något (Ska inte vara med, bara titta på). Behövs skyddsglasögon, tandskydd etc?
Senast redigerad av 1 Wurger, redigerad totalt 0 gånger.

Krille
Inlägg: 187
Blev medlem: mån maj 14, 2012 3:03 pm

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Krille »

Rödastjärnan öppnade nyss i göteborg. annars så funkar ju postorder ifrån de flesta svenska åf riktigt bra :)

EDIT: Sedan har du ju Vsaf.se som anordnar söndagsspel och ibland större spel borta i Borås

Titan
Inlägg: 180
Blev medlem: mån maj 14, 2012 12:23 pm

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Titan »

För att titta på, behöver du ögonskydd självklart.
Mestadels .357 nuförtiden. 9mm gör större hål än 6mm... :)

Fresh_P

Re: Nybörjarfrågor

Inlägg av Fresh_P »

Rekommenderar att du börjar med en cyma AK. Garanterat den mest prisvärda plattformen

Skriv svar