Men jag tittar ner på min skapelse likt Dr Frankenstein troligen hade tittat på sin och tänkte; "Vad har jag gjort?! Den måste förgöras!". Men så ser min skapelse tillbaka på mig med stora djupa, oskuldsfulla ögon. Jag plockar upp den i handen och känner efter så som man gör med en pistol i handen. Siktar längs med väggen till dörren och känner mig som en karaktär i nån go Tarrantinofilm. Den känns rätt go i handen faktiskt... Och den ser bara så frän ut! Jag kan inte motså, jag sätter i lipobatteriet och känner på ROFen och responsen. Jag ryser till, mmmhhh.... Jag fortsätter och skruvar på ficklampan och siktet. Sedan rusar jag omkring i huset och leker polis som söker igenom ett hus. Tur att ingen ser en, men det spelar ingen roll, jag glömmer det i mitt adrenalinstissade tillstånd! Jag kan inte hålla mig, jag laddar magasinet med tracerkulor och springer ut i trädgården. Tur att det redan är ganska mörkt ute. Jag tar sikte på förrådsdörren, det finns ingen tid för varken skydd eller förberedelde, det måste ske NU! Jag trycker av och ser en konsekvent grönt upplyst helautomatisk salva lämna mynningen. Den studsar mot dörren och kulorna splittras i olika riktningar ut i höstmörkret och försvinner. Jag darrar men jag fryser inte och jag frågar mig själv igen; "Var det värt det?". Ja det var fanimej värt det. Ris kommer aldrig någonsin smaka så gott som den kommande månaden tänker jag medan jag går in igen.

Inköpt:
- CM.127: AEP som "ersätter" cm.030 då CYMA inte längre kan göra sin glockkopia av rättsliga skäl. Tips på bra tysk review av cm.127: https://www.airsoft-verzeichnis.de/inde ... 85&seite=1
- Lipobatterier 7.4V 300mAh x3 + mini deans
- Railadapter till CM.030
- B&T tracer unit
- Kinarödpuntssikte
- Kinapistollampa
- Stora magasin till cm.030 x2
Arbetsgång:
1. Dremla till gammal 6.03mm precisions pipa som låg och skräpade. Tog ganska långt tid men blev bra i pistolen.
2. Lödade minideans på batterierna
3. Lipomoddade pistolen med minideans
4. Dremlade till railadapten för att den skulle passa cm.127. Trodde den passade för både cm.030 och cm.127. Passade dock bra med lim o skruv.
5. Allt annat var bara att montera som tänkt. Inga konstigheter.
Hur presterar den?:
Jag har inte spelat med den än så kan inte riktigt avgöra detta i praktiken liksom (JO, nu har jag det! Kolla post längre ner). Men den ROFar riktigt bra, responsen är såååå mycket bättre än med NiMi-batteriet som kommer med. Även utan mosfet. Precisionen är märkbart bättre med den hemmasnickrade 6.03mm pipan redan på 10m. Bulorna lyser upp bra med tracerenheten. Kan verkligen rekommendera den! Bra pris, längd och kvalité. Den förbättrade prestandan kombinerat med 100skottsmagasinen får den att kännas mer som en enhandsAEG än en mjäig AEP.
Det finns såklart bättre presterande bössor/pistoler för priset. Dock har projektet i sig varit riktigt roligt att genomföra och jag är mer än nöjd med resultatet. Det var ett ball projekt med ett bra resultat som dessutom går att använda på vanliga spel, iaf CQBspel.