Realistisk Airsoft

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
Reppan
Inlägg: 29
Blev medlem: tis dec 08, 2015 4:56 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Reppan »

Det finns inget i airsoft som kan skjuta så kraftigt utan någon form av vapenlicens.

Det finns tillägg för m4 som simulerar riktiga skott som heter B.L.TECH Airsoft Gun Sound Simulator. Det är bara ett grundpriset för den kommer ligga runt 700USD. Om man letar lite på youtube så hittar man folk som har provat denna. Ett annat problem är att om man spelar med denna tillägg är att folk som inte känner till vad vi håller på med råkar höra skotten och ringer efter Farbror Blå.

Alozi
Inlägg: 10
Blev medlem: sön maj 29, 2016 1:32 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Alozi »

@Reppan Oh Okay! Ingen bra idé då haha, nöjer mig då med en vanlig rolig airsoft, undrar bara vilken av dem här tre skulle du rekommendera?

Walther P99, CZ 75 P-07 Duty eller Smith & Wesson 40F?

JonathanRL
Inlägg: 576
Blev medlem: mån maj 14, 2012 3:14 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av JonathanRL »

Det första du borde veta är "vad är det du vill göra". Om du vill skjuta på burkar och inget annat så är en luftpistol bättre.
LOGEMENT.SE - Recensioner och Artiklar om Airsoft
Mina affärsredovisningar
Kocken149 skrev: Det JonathanRL inte vet om G36or är inte värt att veta ;)

Alozi
Inlägg: 10
Blev medlem: sön maj 29, 2016 1:32 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Alozi »

@JonathanRL Jag tänker faktiskt skaffa en airsoft istället eftersom jag nu vet vad jag ska använda den för, jag är en väldigt tävlingsinriktad person, så därför så skulle en luftpistol kanske ej just passa mig just nu som min första pistol.

Grejen är nu att jag har svårt och se vilken pistol som är den bästa airsoft pistolen mellan dem här tre:

Walther P99, CZ 75 P-07 Duty eller Smith & Wesson 40F

Walther P99:

Typ: Airsoftpistol
Drivsätt: Kolsyra
Längd: 182 mm
Mekanism: Blow-back
Riktmedel: Fast
Vikt: 592 gram
Ammunitionstyp: Plastkulor
Ammunitionskaliber: 6mm mm
Rekommenderad ammunition: 0,25-0,3 gram
Magasinkapacitet: 15 st
Utgångshastighet: 141 m/s
Anslagsenergi: 2 joule
Kilspår: Ja 21mm

CZ 75 P-07 Duty:

Typ: Airsoftpistol
Drivsätt: Co2
Längd: 186 mm
Vikt: 815 gram
Ammunitionstyp: Plastkulor
Rekommenderad ammunition: 0,25-0,30 gram
Magasinkapacitet: 16 st
Utgångshastighet: 109 m/s
Kilspår: Ja

Smith & Wesson 40F:

Typ: Airsoftpistol
Drivsätt: Kolsyra
Längd: 198 mm
Mekanism: Blowback
Riktmedel: Fast
Vikt: 905 gram
Ammunitionstyp: Plastkulor
Ammunitionskaliber: 6 mm
Rekommenderad ammunition: 0,2-0,25 gram
Magasinkapacitet: 26 st
Utgångshastighet: 90 m/s
Anslagsenergi: 0,9 joule

Vilken skulle du kört på och varför?
Har riktigt svårt och bestämma mig, vill ha den som tros vara den kraftigaste & skottsäkrast bl.a.

Tack på förhand!

Maercosh
Inlägg: 324
Blev medlem: ons aug 12, 2015 1:33 am

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Maercosh »

Hobbex är överprisat skit, kolla rödastjärnan eller utländska sidor

Dj_komodo
Inlägg: 396
Blev medlem: tis aug 07, 2012 10:23 am

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Dj_komodo »

Varför inte läsa på lite om airsoft innan du börjar välja vilken pistol du ska ha. Det är många aspekter du måste lära dig om innan du kan köpa en bra första gbb pistol.
När du har läst på lite kommer du inse att alla dem tre pistolerna är medelmåttiga och hobbex ingen seriös airsoftbutik... Du kommer även inse att kraft inte är lika med träffsäkerhet.

JonathanRL
Inlägg: 576
Blev medlem: mån maj 14, 2012 3:14 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av JonathanRL »

Jag tänker faktiskt skaffa en airsoft istället eftersom jag nu vet vad jag ska använda den för, jag är en väldigt tävlingsinriktad person
Jag är inte säker på att du vet vad du vill göra. Om du ska skjuta på burkar och inte spela airsoftspel så kommer du få oändligt mycket större behållning av en 4.5mm luftpistol. De finns också med Blowback, har hårdare genomslagskraft och är betydligt mer träffsäkra. Airsoftvapen används för det mesta att skjuta på andra människor under kontrollerade matcher eller simuleringar och inte för målskytte.

Exempel på bra pistoler: http://www.tacticalstore.se/se/art/umar ... mm-co2.php ; http://www.tacticalstore.se/se/art/umar ... owback.php ; http://www.tacticalstore.se/se/art/cz-p ... diabol.php

Om du på riktigt är en tävlingsinriktad person och vill tävla med att skjuta på fasta mål, då skulle jag nästan råda dig att söka upp en skytteklubb och börja med Fältskytte ( https://www.youtube.com/watch?v=mVbczxWAh6Q )

Om du ska spela airsoft och inte skjuta på fasta mål utan delta i matcher så föreslår jag att du köper en AEG. Du kommer ha betydligt roligare med en sådan. Då skulle jag rekommendera en av följande:
http://www.taiwangun.com/en/electric/cm ... aign-id=19 ; http://www.taiwangun.com/en/electric/rk ... aign-id=19 ; http://www.taiwangun.com/en/electric/bi ... aign-id=19
LOGEMENT.SE - Recensioner och Artiklar om Airsoft
Mina affärsredovisningar
Kocken149 skrev: Det JonathanRL inte vet om G36or är inte värt att veta ;)

Alozi
Inlägg: 10
Blev medlem: sön maj 29, 2016 1:32 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Alozi »

@JonathanRL Nu vet jag vilken pistol som ska vara anpassad för mig, lärde mig mycket av din information, tack så mycket! :D

Mrandrenv
Inlägg: 22
Blev medlem: tor jan 03, 2013 9:10 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Mrandrenv »

Ali, det låter som att du inte är ett dugg intresserad av airsoft som sport, utan har ett helt annat syfte med ditt pistolköp.

Alozi
Inlägg: 10
Blev medlem: sön maj 29, 2016 1:32 pm

Re: Realistisk Airsoft

Inlägg av Alozi »

Sport är inte det jag är ute efter, utan att bara skjuta på objekt, en airsoft med stålkulor helt enkelt.

Skriv svar