CYMA RPKS-74 (CM052S)

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
TigerZero
Inlägg: 88
Blev medlem: mån maj 14, 2012 1:08 pm

Re: CYMA RPKS-74 (CM052S)

Inlägg av TigerZero »

1: Original är det ett 8 cell nimh som är anpassat för den stocken, men går nog få i ett lipo i likande storlek utan problem.
Nimh batteri som exempel:
http://airsoft.tiger111hk.com/p17714/Co ... _info.html
Bilder på batteriluckan mm:
http://airsoft.tiger111hk.com/p15938/CY ... _info.html

2. Plastmaggen fungerar riktigt kasst iaf dom 2 jag hade till min, är lite väl långa och tar lätt i saker och matar kasst, körde med batteri drivet trummagasin som fungerade hyffsat, bäst gick det dock med vanliga AK midcaps.

3. Man tröttnar snabbt på bössan, den är allmänt jobbig att gå runt med pga storleken och den långa bipoden och original magasinen, den går inte så bra som man vill direkt ur lådan och dom brukar rätt ofta ha problem med matningen på allt över midcap magasin, den fungerar mer som en karbin än ett understödsvapen, är det de du är ute efter köp något annat.
Använde min ett fåtal gånger bara innan jag sålde den, vet flera andra som köpt men tröttnat fort och sålt den.
Vill du absolut testa med en rekommenderar jag starkt att köpa en beggad på forumet, tycker inte dom är värda det priset dom vill ha för dom nya.
SPRAY AND PRAY!