Airsoft guns Gas OLAGLIGA ?

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
TouchingEvil
Inlägg: 19
Blev medlem: mån sep 30, 2013 6:52 pm

Airsoft guns Gas OLAGLIGA ?

Inlägg av TouchingEvil »

Hej igen

Blir många trådar =) Är det olagligt med gas softairguns ? Verkar som man inte får ta in dem i Sverige. Tar tullen dem om man köper dem på nätet ? Ser att många av er har sånna hur gjorde ni ?

Clinch
Inlägg: 34
Blev medlem: tis sep 03, 2013 4:47 pm

Re: Airsoft guns Gas OLAGLIGA ?

Inlägg av Clinch »

Det finns en klar risk att tullen tar dem om du beställer dem utomlands. Det är däremot av någon anledning lagligt för återförsäljare i Sverige att ta in och sälja dem, så kika på en svensk återförsäljare eller på den begagnade marknaden så får du tag på en utan problem.

TouchingEvil
Inlägg: 19
Blev medlem: mån sep 30, 2013 6:52 pm

Re: Airsoft guns Gas OLAGLIGA ?

Inlägg av TouchingEvil »

Ok. Är det någon som köpt en som fått igenom sin airsoft gun gas genom tullen ?

Nicolai
Inlägg: 105
Blev medlem: lör okt 13, 2012 10:05 pm

Re: Airsoft guns Gas OLAGLIGA ?

Inlägg av Nicolai »

Ja det finns flera, det är större chans om du köper inifrån EU vad jag har hört, nästa gång testa sök-funktionen på forumet också ;)

(det finns också någon/några som blivit åtalade för smuggling, så det finns risker, men oftast skickas varorna tillbaks/förstörs)

Kether
Admin
Inlägg: 999
Blev medlem: lör maj 05, 2012 7:11 pm

Re: Airsoft guns Gas OLAGLIGA ?

Inlägg av Kether »

Vårda språket och använd sökfunktionen.

Finns flera tråda om detta.

Tråden låses.

Låst