
Har inte spelat tidigare men har läst och kollat upp airsoft i ett år nu, från och till, och har slutligen bestämt mig för att faktiskt köpa. Någon här kommer kanske möjligtvis känna igen att jag gjorde ett inlägg innan jul förra året angående liknande beklämmande situation. Heh! Tack till medlem Xelley som då lärde mig en hel del om spelet!

Now let's get down to business!
Har läst, har tittat, har pratat, har känt efter och tänkt men kan inte på egen hand besluta mig för vad jag ska köpa. Jag tilltalas för det mesta av M16 utseendet eller i alla fall de längre varianterna (Assault rifle/DMR/Battle rifle). Tyvärr är ju de flesta standard vapnen carbines/rifles eller snipers (om vi skiter i småvapnen

Jag vet och har läst att man inte ska fråga "vilket vapen är bäst" men jag har svårt och välja som tusan och jag kan ge er en del parametrar att utgå ifrån.
Först och främst; HK416/417, M16(A4), GK5C och längre (snyggare) varianter av M4:or är fina. Vet att det finns lite exotiska Masada, SIG 556 o.s.v. men de verkar dyra. Om ni vet någon bra deal på en sådan kan ni länka om ni känner för det.

Jag kan tänka mig att köpa från utanför Sverige. Har kollat mest på Polska sidor -> gunfire.pl och taiwangun.com och om ni kan visa på att sidan ni länkar till är Ok så kör på.
Nu kommer vi till de svårare delarna!
Är osäker på om jag borde köpa "bra plast"/polymer/komposit/aluminium/nylon/blandat eller metall/stål/blandat. På de polska sidorna finns det metall-vapen från flera märken (Dboys, A&K, G&P m.m) som är billigare än plast-vapnen från G&G. Har läst på om detta och åsikterna är blandade som vanligt men många säger att; "om plast är G&G bra och metall dyrt men riktigt bra", "om metall är Dboys billiga och kan vara rätt bra". Jag är en mycket försiktig person, nära på pedantisk perfektionist, så jag kommer inte mosa, slå, sitta på eller allmänt missköta vapnet. Jag är ny så jag vet kanske inte hur man ser efter vapnet korrekt iofs men jag kommer verkligen göra mitt bästa och tips om handhållande av vapnet för ni gärna ge. Men är olyckan framme eller om man är ute och spelar kan ju vad som helst hända och då vill jag inte att vapnet ska gå sönder hur lätt som helst. Inte heller vill jag att finishen försvinner om man gnuggar på den liksom och om jag tar rätt bra hand om den ser jag helst att den har ett rätt långt liv även på insidan så att säga. Oj, det var ett rejält stycke det där. Det här kommer bli en Lång thread

Hoppas ni fortfarande är med mig!
Jag har läst på om lite allmänna regler när det kommer till hastighet men förstår inte 100%. Det här med närmaste tillåtna avstånd o.s.v. Jag vill inte ha ett vapen som tappar små plastkulor ur mynningen men jag får/vill väl inte heller ha ett som skjuter över 150 m/s. Verkar som att mellan 90-110 m/s är vad som accepteras på de flesta banorna, vissa tillåter högre hastighet men då får man straffavstånd. Om jag faller för/köper ett vapen som "out of the box" skjuter 120 m/s vet jag inte hur man ändrar och jag vill helst inte byta ut en massa inre delar på en gång som nybörjare. Kan alltid lära mig mecka med vapnen med tiden förstås! Skulle alltså vilja höra vad ni tycker är godtagbart som första vapen. Kan för övrigt påpeka att om jag hade en bana nära mig hade jag väl kollat deras regler men som det ser ut nu har jag inte det.
Så innan jag drar länkar till vapnen jag kollat på och fastnat för kan jag "recap" vad jag vill ha för slags vapen:
Vapen med lite längre och därför snyggare railsystem/pipa, hyfsade "internals" som håller en bit (särskilt de som är svåra att byta ut), bra styrka, hastighet, precision samt bra effektiv räckvidd så man kan i semi prickskjuta på lite längre avstånd utan att bannlysa sig från mindre arenor (CQB matcher), går inte sönder om den får lite lätta stötar från allmänt till lite mer pro airsoftspelande. Köper helst något som är bra direkt ur lådan men kan köpa något som behöver moddas men då inte om man måste pröjsa mer för det billiga på en gång och fortfarande inte ha samma kvalité på t.ex. skalets hållbarhet och yta!
HK416/417, M16(A4), GK5C, M4:or och SIG 556 längre versioner. Kan finnas andra long versions av vapen jag kan gilla om ni nu känner till något. Exotiska builds

LÄNKAR!
M16 exempel: http://gunfire.pl/product-eng-115218970 ... plica.html eller http://www.taiwangun.com/en/bi-5281m-boyi <- bägge skjuter hårt och http://www.frysen.nu/produkt.php?viewCa ... &item=3747 <- Finns billigare på gunfire.pl när de får in fler i lager.
M4 exempel: http://www.cyberphoto.se/?http://www.cy ... php?ID=759 <- Bra svensk deal. Gillar särskilt den längre pipan men den skjuter hårdare än den redan hårdskjutande kortpipiga. Kallas next gen och verkar "gedigen" som de säger

HK416 exempel: http://www.funstuff.se/product/Heckler--Koch-HK416 och http://www.tacticalstore.se/se/art/gg-t ... p=prisjakt <- Finns bara dyra och knappt några längre HK417 varianter, skit.
AK5C exempel: http://jaktkatalogen.se/air-soft/gevar- ... gk5c-ak5c/ och http://www.jakt-kungen.se/sv/luftvapen/ ... -ak5c.html <- slog upp GK5C på prisjakt och då kom dessa upp men hur tusan kan de vara så mycket billigare? Om "legit" så är den kanske billig nog för att vara värd det

SIG 556 exempel: http://www.frysen.nu/produkt.php?viewCa ... item=20312 <- Jättedyr så ja om ni vet något motsvarande från någon billigare hemsida, ja ni vet och http://gunfire.pl/product-eng-115219738 ... plica.html <- verkar rätt cool men är lite orolig över hur bra med delar det finns till dem. Railsystemen verkar annorlunda.
Vill handla så fort som möjligt nu när jag bestämt mig för att göra det. http://gunfire.pl har en 15% på allt rea så köper gärna där och även om jag köper vapnet någon annanstans skulle jag kunna handla annat till kitet där. Vilket får mig att komma ihåg en till sak. Kan man köpa batterier och laddare från Polen utan problem?
Sist men verkligen inte minst kan jag säga att jag har tillgång till pengar nu. Skulle gärna landa på 4000 kr med vapen och lite essentiell utrustning men (här kommer advokat termerna xD) om ni lägger fram ett tillräckligt stark fall för att jag ska lägga ner mer pengar på vapnet kan jag säkert tänka mig att sträcka mig upp till runt 4000 kr eller så för enbart vapnet med magasin till att börja med och sedan i slutet på månaden (PENGAR!) köpa resten av utrustningen.
Långt inlägg som fan!!! Hoppas ni stannat och "lyssnat" och tack på förhand för all hjälp ni kan ge!
Väntar ivrigt på svar!
