Nybörjare på airsoft !!!

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
Airball cat
Inlägg: 3
Blev medlem: tis aug 27, 2013 5:26 pm

Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av Airball cat »

Hej jag är 21 år och tjej.

Jo jag undrar vad jag ska ha som första vapen?
Likadant vilken utrustning man bör ha som, kläder, skyddsutrustning osv.

Jag skulle också gärna uppskatta vad man bör tänka på i sitt första spel.
Kanske ("försök att inte bli dödad ").

Nej jag vet inte men, tips vore kanon :3

Omegamortis
Inlägg: 349
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:13 pm

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av Omegamortis »

Tips: Läs de klistrade trådarna på forumet, det finns mängder med information. Såg att du blev medlem för 25 minuter sedan, så räkna inte med att få allt serverat på silverfat. Skall leta upp någon länk eller 2 till dig, då jag är på bra humör idag :)

Edit: http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... 17&t=12182
http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... =117&t=496

Edit 2: JG G36 kanske? Ett fulsnyggt vapen som har fått en monsterrecension av JonatanRL: http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... 118&t=9048

Airball cat
Inlägg: 3
Blev medlem: tis aug 27, 2013 5:26 pm

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av Airball cat »

Tack för din hjälp.
Och jag räknade inte med att få någon hjälp.
Jag kolla på hemsidan malmö airsoft, hittade mycket, för mycket XD

Omegamortis
Inlägg: 349
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:13 pm

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av Omegamortis »

Ett hett tips är att läsa på forumet tills du storknar! Det finns mängder med information om allt du kan tänka dig!

Ang. ÅF: Begränsar du dig till enbart Svenska ÅF, eller är utländska av intresse? Allt är betydligt billigare på "Kina-shoppar" http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... f=7&t=6521 <- länkar till ÅF (både Svenska och Utländska)

Passa på att gå med i "Köp&sälj" delen på forumet också, där finns det också mängder med prylar samt vapen, oftast till ett bra pris.

andersbe
Inlägg: 62
Blev medlem: mån jul 15, 2013 6:22 am

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av andersbe »

Jag provade ett stort antal ansiktsskydd och kom i efterhand på att prova dem med bössan. Det gick inte att sikta med de första jag köpte, nu har jag till slut hittat ett tunt i neopren. Jag provade ett stort antal olika skyddsglasögon också, kom på att även där behöver man prova med ansiktsskyddet och bössan för att hitta en bra kombination.

Ett tips kan vara att vänta köpa för mycket andra prylar innan du har spelat ett par gånger. Du kommer märka hur du spelar och vad som fungerar för dig efter hand. Du kommer också komma på eventuell inriktning och kan sedan köpa prylar med fokus.

Någon sa till mig att köpa en bössa runt 100m/s för att slippa tänka på skyddsavstånd och de går att spela med inne och ute.
Berget14 - Ranger
MERCS12 - Bamse Green Leader
Inferno Games - The Bear Tribe
Berget15 - Ranger (Juni 2017)
Black Ops 8 (Juli 2017)

Mobile Infantry 6 - H.A.T.A.L (Sep 2017)
Black Ops 8 (Nov 2017)

instant
Inlägg: 108
Blev medlem: mån maj 07, 2012 7:35 am

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av instant »

Utgå också från hur du vill spela och vad som faller dig i smaken. Vill du efterlikna specifikt land/förband kräver det mer jobb och lite research. Men utgå från den uniform du tycker är snygg och det vapen du tror du trivs bäst med.

Kocken149
Inlägg: 737
Blev medlem: sön maj 20, 2012 9:53 am

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av Kocken149 »

Är du ensam eller spelar du med i ett lag? Om du spelar i ett lag så är det väl bara utgå från det camot som laget använder. Annars får du ta det du tycker är snyggt. En bra sak att tänka på är vikten på din utrustning, är du stark , uthållig, liten , svag? Känner du att du gillar tyngd och få slita lite så kan du välja tyngre saker tex platecarrier , hjälm , m249 :) vill du ha lättare gear så är det kanske ett harness , keps och en g36 som gäller. Välkommen till hobbyn.

Airball cat
Inlägg: 3
Blev medlem: tis aug 27, 2013 5:26 pm

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av Airball cat »

Tack till er alla.
och jag kommer spela i lag uppe i ljusdal XD
Dom kommer garanterat sikta på mig, som nybörjare :p
Men de får jag la leva med XD

Jag själv är inte den starkaste, men heller inte den svagaste och man vill ju se lite cool ut sammtidigt som kläder osv skyddar :3
Min pollare nämde att dom har multicamo, så de gör mitt sökande enklare :3

men tack igen alla :3

MRV
Inlägg: 127
Blev medlem: sön jul 08, 2012 9:29 pm

Re: Nybörjare på airsoft !!!

Inlägg av MRV »

Bra att du valde det du får punga mest för ;)

Skriv svar