Har precis köpt en pistol med GBB

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
kawabunga
Inlägg: 78
Blev medlem: tis feb 12, 2013 10:15 am

Har precis köpt en pistol med GBB

Inlägg av kawabunga »

Hej

Köpte en Glock 18 i fredags köpte även silicon spray då jag läst att man måste använda det. Dock tyckte inte säljaren att det var nödvändigt att ha silicinspray men jag köpte det ändå.

hur använder ni siliconsprayen? varit i vapnet och magazinet?

tack på förhand

mvh

stoffe
Team S.I.K.Y
A-TACS FG
CAA 14,5 inch M4 Rifle
WE L85A2 GGBR
Glock 18

icex
Inlägg: 11
Blev medlem: mån nov 12, 2012 10:02 pm

Re: Har precis köpt en pistol med GBB

Inlägg av icex »

mest på dem "rörliga" delarna på pistolen så som manteln, hanen, fjädern inuti, triggern. sen lite lätt på packningarna på magasinen.
,.-' ice - X07 '-.,

Postaldude
Inlägg: 87
Blev medlem: lör jun 02, 2012 7:58 pm

Re: Har precis köpt en pistol med GBB

Inlägg av Postaldude »

kom ihåg att ju mer " kladd " det finns i vapnet ju skitigare blir det.

så igentligen så ska du inte ens behöva smörja din pistol om du har maggen fyllda hela tiden och skjuter lite då och då.

själv har jag märkt att när man smörjer gas vapen så blir det bara kaos och kladdigt när det blandas ut med den smörj medlet som redan finns i gasen..

sen är Co2 en helt annan historia.

Så jag håller hällre hammare och sånna delar som ska gå utan problem "torra" från externt smörj som inte gasen tillför..

sen visst ska du förvara vapnet under längre tid så kan jag rekomendera att du har på lite smörj här och där :)

Finnen
Inlägg: 213
Blev medlem: mån maj 14, 2012 1:57 pm

Re: Har precis köpt en pistol med GBB

Inlägg av Finnen »

Vad jag upplevt det som så har vapnen vanan att bli "kladdiga" eftersom alltför få spelare gör rent dom med jämna mellanrum.

GBBs fungerar till en viss gräns som riktiga vapen och att smörja dom lätt på specifika delar är a&o om man vill göra den driftsäkrare och mer gaseffektiv.
Att smörja tex. spåren på framen ger mindre friktion och gör att mekanismen cyklar lättare = bättre gaskonsumption.
Samma sak gäller även avfyrningsmekanismen i framen, att droppa lite silikonsprej där gör skillnad i responsen mellan avtryckaren och hammaren.

Har tappat räkningen på antalet GBBs jag sett enbart denna säsong där majoriteten av alla inre komponeneter är täckta med en tjock lager skit bara för att folk inte bryr sig om grundläggande vapenvård.
Det är inte heller mycket som krävs, fältstrippa pistolen, torka av överallt, specielt på spåren och avsluta med ett tunt lager silikonsprej
- inte det margarinfeta skitet man brukar ha på kuggarna i aeg:n utan helt vanlig silikonsprej.
9/10 peaple doesn't know that Marines can fuck your life up better than you.

Kocken149
Inlägg: 737
Blev medlem: sön maj 20, 2012 9:53 am

Re: Har precis köpt en pistol med GBB

Inlägg av Kocken149 »

Metall mot metall använd lite lösare fett tex : drivknutsfett.
Silicone ska bara användas på gummidetaljer inte som friktionsdämpande. Precis som i ett riktigt vapen där du använder vapenfett. Silikonspray suger som smörjmedel på metalldelar.

Skriv svar