Sida 1 av 2

Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 12:06 pm
av 0nyx
Tja

Tänkte kolla om det finns någon här som vet om man kan ställa in trycket på ett co2 kitt till en SvD?

har co2 kittet installerat i bössan men då den kronar 429 M/S med en .25 kula så vill jag inte ta ut den i spel utan att på något sätt strypa den om det finns möjlighet?

tack på förhand

Jerry

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 12:20 pm
av Necronomica
enklaste är ju att sätta i en svagare fjäder :)

edit: är det verkligen så mycket i m/s och inte fps? 400+m/s är ju sjukt mycket

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 12:36 pm
av Myt4z
OT: Använder Co2 kittet en fjäder? Trodde bara det var trycket från Co2n.

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 12:46 pm
av Necronomica
ja och nej, det använder en fjäder för att skicka fram pistången som co2 ligger i och som i sin tur slår till ventilen som släpper ut co2 :) desto hårdare ventilen slås av pistången desto mer co2 och mer fps och tvärt om :)

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 1:05 pm
av 0nyx
jag mistänkte nästan att man var tvungen att klippa i fjädern ville bara dubbelkolla å se om det fans någon from av ställ skruv eller liknande innan tången kom fram.

nope det är M/S dubbel kollade konografen ca 429 M/S och ca 1400 FT/S så därför har jag inte ens vågat ha den i spel

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 1:06 pm
av Myt4z
Ok, tack för förtydligande.

Ja, jag misstänkte också att det var FPS, låter helt otroligt med den utgångshastigheten i MS:S

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 1:18 pm
av 0nyx
japp jag trodde åxo det var fps dom första skotten men icke. det är en riktigt hög smäll när man trycker av. har en dan wesson 8" som jag skrämt upp i 330 m/s med .20 å den låter inget mot vad snipern gör:P

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 1:24 pm
av Necronomica
har du en länk till kittet du köpte? :) skulle gärna vilja kolla på det :)

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 1:33 pm
av 0nyx
tyvärr inte fick med kittet när jag bytte till mig bössan. men vet att tillvärkarens namn står på på pistång/co2 behållaren så kan inte vara så svårt att leta upp. kan se vad jag kan hitta i kväll :)

Re: Hjälp med co2 kitt till SvD

Postat: ons okt 03, 2012 1:37 pm
av Ranom
Är du säker på chronon visar rätt för det där är ju en sanslöst hög utgångshastighet! Ibland brukar dom nämligen visa för mycket om det är halvdana ljusförhållanden. Men stämmer den så plocka ut kitet från bössan eftersom anslagsenergin är på 23 joule vilket gör bössan aningen olaglig. Förövrigt måste de ju rent utav vara ett fabrikationsfel på kitet för betvivlar att någon tillverkare skulle bygga ett kit som ger en sådan hög utgångshastighet. Eller att förra ägaren trimmat den lite väl mycket!

Så stämmer utgångshastigheten kan det nog vara lika så klokt att byta ut det för med den där anslagsenergin kan kulan gå genom bra mycket! Typ en katt.. ;)