Sida 1 av 2

Söker seriös gas sniper.

Postat: fre maj 03, 2013 9:19 am
av Tuomas
Som topicen lyder, vad ska jag köpa för märke för att få en bra grund? Jag är medveten om att uppgradering kan komma att behövas i form av prec-pipa och hop-up gummi. Har ingen direkt erfarenhet av sniper bössor men vill ej ha fjäder drift då dessa blir jobbiga att ladda...

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: fre maj 03, 2013 9:27 am
av viqs
Har ingen koll på märken, men om du ska köra annat än fjäder till sniper så är det HPA som gäller, gas och co2 är inte tillräckligt stabilt. Dina skott kommer diffa för mycket för att du effektivt ska kunna använda den på ett vettigt sätt.

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: fre maj 03, 2013 10:15 am
av Jackan
Tanaka gör riktigt härliga gas snipers. Men som redan sagt, i detta klimat behöver man nog köra HPA för att få den riktigt spelbar. Men känslan i en gas sniper är bra mycket skönare än en fjäderdriven så det är garanterat värt besväret.

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: fre maj 03, 2013 1:39 pm
av Xelley
Jag kör på en Tanaka M700 A.I.C.S, den har en Co2 rigg och jag har konverterat magasinet efter denna. Bössan i sig är helt underbar, Det tog sin tid att lära sig hur allt fungerar, men nu rullar den på bra, jag har bytt packningar och tryckt i en powerbolt, den gör över 250 m/s om man så vill. Dock så är/ska min vara skruvad till 180-190 m/s för att öht vara spelbar. Problemet med dessa är att typ allt är special, inga vanliga pipor, gummi, packningar osv.
Det som nämns här i tråden om diffar på skotten kan absolut stämma, dock inget jag märker av i någon större utsträckning, dvs min chronar jämt i bra många skott i rad innan den börjar tappa för mycket. Är dock sjukt sugen på att prova HPA, så man får se vad det blir av denna i framtiden. Att sedan fjäder chronar jämnare hela tiden är inget man kan sticka under stolen med, så är det bara. Jag tycker alla system har både för och nackdelar. Fördelen med Gas/Co2/HPA tycker jag är laddningstiden, det går (med rätt teknik) att få iväg ~4 kulor under tiden som en 210 trimmad fjäderpling får iväg 1.5 st :) . Dock så ska man ju alltid träffa på första, det är ju snipers vi talar om :D ?

Men jag vågar absolut påstå att gas/co2 går att använda.

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: lör maj 04, 2013 4:23 pm
av FreddyFourFinger
Co2 är definitivt tillräckligt stabilt så länge man kör det igenom en regulator(t.ex Palmer Pursuit).
Tror Viqs syftar på intergreradelösningar och diverse "ful" lösningar som körs utan regulatorer.

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: sön maj 05, 2013 3:13 pm
av Tuomas
Om man skulle köpa sig en Ashbury och slänga in en, säg 150 fjäder, hur mycket krävs det för att dra bolten då? Skulle jag orka det? kanske en dum fråga att ställa. Ungefär hur många kilo måste man dra? :roll:

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: sön maj 05, 2013 6:58 pm
av Taint
150-fjädrar är, med rätt teknik, väldigt lätt att mantla.

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: sön maj 05, 2013 7:47 pm
av Stygge
Med rätt teknik är en 380%-fjäder lätt att ladda.
Det hänger till 90% på teknik och 10% styrka (ok, styrka underlättar när man laddar om för 100ade gången på en dag). Det bästa är att lära sig av någon som kan, tar 5min att lära någon att ladda ordentligt. Tycker det borde finnas film på ämnet på tuben men faktiskt aldrig kollat.

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: sön maj 05, 2013 10:18 pm
av LiquidSnake
How to cycle the bolt of a spring airsoft sniper rifle
http://www.youtube.com/watch?v=khrFKAkMMH0

Re: Söker seriös gas sniper.

Postat: mån maj 06, 2013 2:31 pm
av kimjoh560
Ser inte riktigt hur det där skulle hjälpa om man spelar med m190 eller liknande. Visst, man skonar cylindern eftersom bolthandtaget inte agerar hävarm och "knäcker" åt vänster men lättare att spänna blir det inte för att man har ett annat grepp.

Hemligheten är att möta med axeln eller överarmen så att det inte bara är armen som drar. Tänk dig att du kramar geväret i stället för att du bara drar i bolten.