Sida 1 av 1

WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: fre jan 11, 2013 1:28 pm
av gruskasse
Har en Scar L CB som som jag fick nyligen skulle provskjuta den och då efter ca halva magasinet så läcker gasen ut.
Någon som har några ideer om vad de kan vara som dummar sig

Re: WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: fre jan 11, 2013 1:55 pm
av Rp sas sweden
Om du sköt ute nu vinter tid så är det mest troligt att det va för kallt för att det ska funka med gas bössa.

Re: WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: fre jan 11, 2013 2:32 pm
av gruskasse
sköt inne i källaren efter att magasinen legat inne borde inte vara de

Re: WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: fre jan 11, 2013 3:14 pm
av MiqaFox
Kolla så att allting löper smidigt. Friktion brukar vara problemet vid sådana här tillfällen. Slutstycket orkar inte dra tillbaka hanen och den fortsätter att trycka på magasinet tills all gas åker ut.

Re: WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: fre jan 11, 2013 3:26 pm
av Schultz
Fyller du magasinen korrekt?

Re: WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: fre jan 11, 2013 6:18 pm
av gruskasse
Det är co2 så det finns inte att göra fel på

12 januari 2013, 18:44:

Fråga MiqaFox
har du några förslag på hur jag minskar friktionen för jag tror du har rätt. Har smörj upp de lite men det går nog fortfarande trögt

Re: WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: lör jan 12, 2013 8:26 pm
av KB
Om magasinet fortsätter läcka när du tar ur det ur bössan så kan det säkert vara dåliga/slitna/torra oringar i magasinet. I den bästa miljön så håller det tätt men när du har skjutit några skott har allting kylts ner och håller inte tätt. Ta isär magasinet och kolla packningar/oringar och smörj upp!

Re: WE scar L Läcka efter halva magasinet

Postat: lör jan 12, 2013 8:30 pm
av Magne
Ibland har WE nozzlarna tendensen att vara lite breda, om du tar ut bolten ur bössan och tittar uppifrån så har du två falsar...en på var sida. Ta ett sandpapper och putsa ner dom lite :D Är det inte det så PM:a så ska vi nog reda ut ditt problem.

Magne