Sida 1 av 2
WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: ons apr 10, 2013 10:48 pm
av fireminded1
Hej allihopa!
Jag har en we m4 open bolt som jag vill ändra till cqbr längd.
Och vad jag har förstått är att man kan skruva av den yttre änden av ytterpipan och då behöver en ny precisionspipa.
Har googlat i oändlighet för att se vilken längd på precisionspipan det ska vara då och det är förvirrande...
Jag ser allt från 250mm till 280mm, min fråga är om någon vänlig själ som äger en we m4 cqbr kan säga vilken längd på prec.pipan det ska vara?
Så vet jag vad jag ska köpa för något..
Gärna tips!
(jag känner redan till ra-techs 6.01mm, tycks vara slut överallt dock, den på 275mm)
Har sett med märket angry gun där det finns 250 - 280mm, har någon en sån, är det något att ha?
Vet någon också vart man kan hitta verktyg för att lossa buffer tuben, alltså om det måste vara en speciell typ?
Tack på förhand!
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: tor apr 11, 2013 6:49 am
av NonEx
Jag hade samma sak med min M4 CQBR när jag skulle köpa prec. pipa. Köpte två olika märken, tror det var en RA pipa som var till closed bolt och sen en Angry GUN 280mm som var för lång (stack ut igenom standard flash hidern

). Jag kommer tyvärr inte ihåg i huvet nu vilken jag kom fram till som skulle passa men tror det handlar om 275 faktist, kanske lite kortare. Ska se om jag hittar nån info som jag skrivit om det, tror jag postade ang. det på nåt forum när det var aktuellt.
Verktyget för att lossa buffern bör följt med din WE M4, annars en generisk M4 "armorers wrench" eller buffer tool funkar. Tror det är samma bult på alla GBBR M4or.
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: tor apr 11, 2013 7:18 pm
av Magne
Lite piplängder:
WE M4 CQB: 275 mm
WE M4 RAS: 370 mm
WE Scar: 250 mm
WE G39C: 225 mm
WE AK74: 250 mm
WE EBR (Short): 440 mm
WE PDW kort: 225 mm
WE PDW lång: 275 mm
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: tor apr 11, 2013 8:58 pm
av fireminded1
Ok, tackar för svaren. Jag har beställt en angry gun pipa på 270mm. Vi får se om det funkar.
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: fre apr 12, 2013 7:22 am
av NonEx
Sorry glömde bort denna. Men 270 låter rätt, nu när du skriver det så vill jag minnas att jag kom fram till "f*ck, det var 270mm jag skulle ha". Så det blir nog bra.
Återkoppla så vi andra vet säkert sen :p
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: fre apr 12, 2013 7:25 am
av fireminded1
Absolut, skriver en rad när jag får pipan.

Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: fre apr 12, 2013 7:49 am
av kreator
Dock så blir det inte "CQB-R" längd på ytterpipan när du skruvar av förlängaren, den blir lite kortare. Ska se om jag kan fixa ett mått sen.
CQB-R = 10.5" , 14.5" utan förlängare är nog 10" blankt.
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: sön apr 14, 2013 5:06 pm
av GoXi
Lånar tråden lite och undrar hur lång innerpipa en kort we hk 416 (tror det är 10,5").
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: fre apr 26, 2013 8:38 pm
av fireminded1
Jag har nu fått pipan och efter många om och men med att kämpa dit pipan så kan jag säga följande.
270 mm är så det sticker ut i flamdämparen minimalt (ca 2 mm) det är knappt synligt och jag är nöjd, det ska absolut inte vara mer än 270 mm.
Mer än så är för långt....
Så om någon får för sig att korta ner sitt gevär genom att bara ta ur förlängaren och inte byta ytterpipa till 10,5".
Så ska det vara 270 mm eller mindre.
Re: WE m4 CQB Precisionspipa mm
Postat: fre apr 26, 2013 11:02 pm
av NonEx
Tack för återkopplingen, synd att den sticker ut lite
Sticker den ut ur framkant av flamdämparen eller innuti ?
Tänker att kanske 260 är mer rätt eller 265?