Sida 1 av 2
Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 9:43 am
av Neknuz
Tjena. Köpte nyligen ett lipo batteri som tydligen är på 7.6v såg jag sedan enligt ehobbyasia.
http://shop.ehobbyasia.com/bb-battery/b ... -type.html
Saken är den att den driver inte runt motorn i bössan. Batteriet är laddat och ligger på runt 8.3v då. Men när jag skjuter så sjunker den till endast 1.3v typ, när de ska ligga runt 7.4v
Är någon cell konstig eller har jag fattat fel med de att de inte är lipo eller vad kan detta vara? är ju ballanserings kontakt och allt?
//Krille
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 10:36 am
av Allan_g
Vad har du för AEG? Vilken motor samt fjäder?
Har du löd om kontakten till deans?
Detta kan bero på ett antal olika saker,
Något tar emot i din bössa som detta svaga batteri med 15c urladdning inte klarar av, eller en motor/fjäder som kräver lite starkare batteri.
Om kontakten är dålig på anslutningen antigen original eller om du har löder om kontakter och kall-löder så kommer du få just sådana här problem.
Du kan ju kolla de saker och återkoppla.
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 11:36 am
av Neknuz
har original kontakter men den har full kontakt på stiften och ett annat 7.4v 15c lipo jag har är inga problem att snurra motorn med.
har ej lödat om den heller utan allt är original.
provat batteriet på flera olika bössor och de blir likadant så vapen och motor spelar ingen roll.
saken är ju att batteriet droppar till 1.3v vid användning vilket de inte ska göra. de ska ju ligga runt 7.4v vid användning.
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 11:38 am
av Schultz
Låter som ett trasigt/urladdat batteri
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 11:40 am
av Neknuz
batteriet är fullladdat och ligger på 8.3v. HAde de vart urladdat eller en cell dålig hade laddaren sagt till detta och vägrat ladda vilket den inte gör.
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 12:18 pm
av Allan_g
Det är lasten som gör att den tappar spänning, frågan är varför tappar den så mycket.
Sist jag såg likadant fall som ditt var det hos en kompis med ett nyinköpt 7,4V Lipo, den mätte bra på volt samt gick att ladda ur och upp utan problem. Han kunde inte heller skjuta med det batteri. I hans fall var det självförvållat när han bytte från crap-maja till Deans.
Till sist lödde han om kontakten och sedan dess fungerade hans batteri bra.
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 4:41 pm
av Pitbull
Låter ju som om det är ett urladdat batteri.
Du kan ju ladda upp det och laddaren visar inga tecken på att någon cell är kass och inte tar laddning.
Då är det nog så att du har fått ett dåligt batteri från butik / åf tyvärr.
Har själv varit med om detta en gång där det visade sig att det var fel på batteriet.
Hör av dig till återförsäljaren
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 6:21 pm
av Neknuz
Batteriet är som sagt fullt laddat och håller normal volt och laddaren visar inga defekter under laddning.
Ska kolla kontakten en extra gång annars blir de att gnälla lite till ehobby.
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: tor apr 11, 2013 6:47 pm
av spittblaze
Sitter röd sladd från batteriet till röd sladd från bössan och samma vissa med den svarta?!?
Har haft det problemet med nyinköpta batterier!!
Re: Lipo kunnig nån?
Postat: fre apr 12, 2013 4:03 am
av Neknuz
jepp färgerna stämmer. den driver fram pistongen en bit men inte hela vägen så den snurrar rätt håll.