Motorer och magneter, sanningar och hittepå.

Droopfy
Admin
Inlägg: 314
Blev medlem: tis maj 15, 2012 7:52 pm

Motorer och magneter, sanningar och hittepå.

Inlägg av Droopfy »

Kan man med säkerhet säga att en motor med starkare magneter är starkare än en identisk fast med klenare magneter?

Jag har två mp7 motorer, den ena är troligen från en kina-bössa, den andra ska enligt uppgift vara en sprojlans ny TM.

Kina-motorn är klart tyngre att vrida motoraxeln på. Magneterna suger alltså tag hårdare kring axeln och dess linning.

Min erfarenhet från andra motorer ex. Tm 700 VS Systema magnum. Är att magnum-motorn har starkare magneter, och ett bra mycket bättre klipp.

Eller finns det fler faktorer som spelar in? Kan man isf mäta fram det?

Nej, jag kunde inte komma på en vettigare rubrik. //Droopfy
Mina Affärsredovisningar: http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... 121&t=2137

Rich Hall: "-I loved the boy scouts, we went to Vietnam"

Taint
Inlägg: 165
Blev medlem: mån maj 14, 2012 9:47 pm

Re: Motorer och magneter, sanningar och hittepå.

Inlägg av Taint »

Magneterna har ju en påverkan på motorns egenskaper såklart, men mest av allt är det lindningen i sig självt som påverkar mest.
Lindningarna i sig är ju inte magnetiska och beroendes på hur du lindar får du olika magnetfält när du sätter ström igenom dem.

Kort svar: Ja, starkare magneter ger "snabbare" motor.
PTH - Pure Awesomness Designated Marksman
Hitta oss på Facebook

Skriv svar