Sida 1 av 1

Motortyp för respons?

Postat: sön mar 10, 2013 9:41 am
av Gwlyddyn
Tänkte att Masadan skulle få lite kärlek innan säsongen sätter igång på riktigt.

Ett nytt elsystem samt en ny motor, då orginalet är erkänt klen, men nu är frågan: Vad ska man ha för bäst respons? Spelar nästintill enbart med Semi så respons är att föredra över ROF.

High Torque eller High Speed? (Kommer max handla om 120-trim)

Re: Motortyp för respons?

Postat: sön mar 10, 2013 10:52 am
av Glader
Eftersom att motorn kommer behöva "börja om från början" väldigt mycket (eftersom du huvudsakligen ska skjuta semi) borde du skaffa en High Torque motor eftersom jag har för mig (kan inte hitta några förbannade källor och inte har jag klottrat ner det på wiki'n heller,) att torque motorer har mer kraft bakom sig under uppstarten än vanliga/snabba motorer vilket är det din motor skulle spendera mest tid med att göra.

Re: Motortyp för respons?

Postat: sön mar 10, 2013 10:57 am
av Dalle
Instämmer med Glader. Jag har kört med båda modellerna och jag upplevde att Highspeed-motorn behövde några cykler på sig att uppnå max hastighet. En helt annan respons alltså på torque-motorn.

Re: Motortyp för respons?

Postat: sön mar 10, 2013 11:01 am
av Gwlyddyn
Då var det precis som jag anade. Tackar!