Sida 1 av 4

Safariland

Postat: mån aug 06, 2012 6:04 pm
av Varg
Var hälsad! :)

Jag jobbar på en svensk impression och känner att Bianchi hölstret varken passar eller känns rätt. Därför skulle jag vilja ha ett Safariland 6004, men eftersom det just handlar om en impression så vill jag helst ha det rätt. Vi kan ju börja med färgen. Har på en del sidor både sett Olive & Foliage, samma eller olika, om så vilken är rätt färg?

Med eller utan pistollampa? Känns spontant som att utan skulle vara att föredra, men om det generellt sett är den ena varianten som utdelas är valet givet.

Vart hittar man produkten billigare än svenska ockerpriser? Någon som kan rekommendera någon återförsäljare?

Mvh, J

Re: Safariland

Postat: mån aug 06, 2012 6:06 pm
av Gwlyddyn
Ebay. Där du hittar allt billigare.

Re: Safariland

Postat: mån aug 06, 2012 6:30 pm
av Varg
Har kollat där åtskilliga gånger utan något resultat. Lägger hellre till en hundring eller två och köper där det finns tillgängligt. ;)

Re: Safariland

Postat: mån aug 06, 2012 7:19 pm
av Finnen
Kolla på optactical.com, dom kan ta in specifika modeller på beställning åt dig.

Re: Safariland

Postat: tis aug 07, 2012 2:53 pm
av Varg
Det verkar schysst. Då återstår bara modell-frågan.

Re: Safariland

Postat: tis aug 07, 2012 9:47 pm
av hannibal
förekommer även svarta safarilandhölster

Re: Safariland

Postat: ons aug 08, 2012 10:43 am
av Varg
Jo det har jag sett, men tar hellre ett grönt före ett svart. :)

Re: Safariland

Postat: lör aug 11, 2012 7:35 pm
av Varg
Bump på frågan; vilken Grön färg är den rätta?

Re: Safariland

Postat: lör aug 11, 2012 10:04 pm
av Ulvhedin
FM kör grönt Safariland numera, även om det svarta finns kvar till viss del för bevakningspersonal och MP. Exakt vad gröna nyansen kallas har jag inte koll på.

Vill du vara petig med detaljer så är det 6005-modellen som du ska ha. Skillnaden mot 6004 är att du har ett bältesklipp så att du kan ta av hölstret.

/Ulven

Re: Safariland

Postat: lör aug 11, 2012 10:10 pm
av Varg
Har läst att plasten på plattan ska vara utav sämre kvalitet på 6005 gentemot 6004, någon som har en kommentar på det?

Här är färg skillnaden jag försöker lista ut;

Bild