Sida 1 av 1

Manuell programmering av Puxing PX-888k, hur göra?

Postat: mån feb 18, 2013 5:34 pm
av Pontus
Nu har jag suttit med min nya radio i 2.5 timmar och lyssnat på någon kanal av oidentifierad typ med några stressade typer (antagligen budbilar) samt försökt att programmera in PMR-kanalerna. Jag har läst manualen flera gånger och letat runt på nätet men hittar verkligen ingenting och förstår lika lite. Det pratas om någon programmeringskabel men någon sådan har jag ej tillgång till, och det måste väl gå att programmera manuellt?

Sticky-tråden "Radio i Airsoft" är utmärkt här på forumet med mycket nyttig information för oss nybörjare. Men eftersom jag sett att Puxing PX-888k m.fl. verkar ganska populär, vore det inte en idé att även infoga en snabbguide till hur man programmerar dessa manuellt?

19 februari 2013, 01:03:

Nu gör jag följande:

1 - Välj frekvens (t.ex. 446.006)
2 - Tryck "Meny" och leta efter "C-CDC". Tryck "Enter", välj 67,0. Tryck på "Enter".
3 - Tryck på "Meny"+"Esc/M". Välj plats att spara kanalen. Tryck på "ESC/M".
4. Radio bläddrar på skärmen "DCS.S" + olika nummer, t.ex. "D631N". Tryck "Enter".

Skall detta funka nu?

Re: Manuell programmering av Puxing PX-888k, hur göra?

Postat: tor feb 21, 2013 9:21 pm
av Kalle
Slänger upp lathunden jag skrev ihop för laget när vi fixade radios. Länkar till den alldeles strax.

edit:
'ere you go.
http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... 314#p76314


För problemlösning hänvisar jag till:
http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... f=75&t=399

Re: Manuell programmering av Puxing PX-888k, hur göra?

Postat: tor feb 21, 2013 10:09 pm
av Pontus
Tackar! Utmärkt guide :) Så "C-CDC" ska jag inte röra öht? Vad var den från början i så fall?

Re: Manuell programmering av Puxing PX-888k, hur göra?

Postat: fre feb 22, 2013 11:04 am
av Kalle
Du behöver inte om du inte vill. Har inte rört den på våra och det funkar fint. Kan säkert förbättra mottagning och sånt om man orkar pilla runt med pilottoner och sånt som jag inte riktigt förstår vad det är, men för airsoftbruk är det overkill imo. Från början står allt sådant på "OFF".