Sida 1 av 5

Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 12:21 pm
av FarbrorOscar
Har haft svårt att hitta en paragraf om detta på alla ställen jag letat på, så jag ställer frågan här:

Hur gör ni generellt med "pang"-regeln?
Senaste spelet jag var på hade jag smugit mig upp på en prickskytt med min AK74m som gör ca 125 m/s. Han hade inte sett mig och när jag tittade upp bakom en trästock bredvid honom, såg han mig inte heller. Avståndet var här ungefär 5 meter, dvs innanför min säkerhetsgräns.
Jag riktade pipan i hans riktning och sade "pang" klart och tydligt. Han tittade på mig och frågade vad jag hade för säkerhetsavstånd på mitt vapen, och när jag sa att det var över det avståndet vi hade mellan oss, sa han att det då inte är giltigt, då man bara får panga med vapen inom dess säkerhetsavstånd.


Så... hur ligger det till egentligen? Fick jag panga med geväret, eller var det bara att springa tillbaka till safe och hämta pistolen?

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 12:23 pm
av Danno
Det är bara att traska tillbaka och hämta pistolen, eller givetvis tillbaka så att du ligger utanför 10 meters säkerhetsavstånd. Hela poängen med en "pang" regel är att du inte behöver skjuta en motståndare, det vill säga bespara honom eventuell smärta som kan förekomma av att bli påskjuten av en soft-air-gun. Det är något du inte kan göra när du ligger närmare än 10 meter eftersom du inte får.

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 12:40 pm
av Schultz
Smyg fram och kniva nästa gång :)

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 12:43 pm
av harlekin
Han gjorde helt rätt.

+ 1 på danno.

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 12:44 pm
av Gwlyddyn
Det här är precis scenariot som gör att man har ett vapen som ligger under 100 m/s. Pistol, SMG eller till och med springerhagel.

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 12:52 pm
av FarbrorOscar
Då så. Dags att skaffa ett bekvämare hölster då!

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 1:09 pm
av Xelley
Det säger sig självt =). Annars skulle alla kunna ha med sig ett Sniper med 200ms och 40m säk avstånd och gå och säga pang pang pang pang och bara plocka folk .

Köp ett skönare hölster och panga ner dom med pickan. =)

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 1:16 pm
av fredde85
Låter helt galet, han borde rest sig upp och gått av. reglen är till för att folk ska inte ska bli skadade.

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 1:28 pm
av ministry
Jag tror det sammanfattas ungefär såhär generellt;

Får du inte skjuta, får du inte panga. Får du skjuta, och det är en situation där träff är uppenbar, men man inte vill skada (och det vill man inte!), kan du panga.
Om man har ett vapen som har säkerhetsavstånd, skall man således se till att ingen kommer inom angivet säkerhetsavstånd.

Det finns säkerligen argument för eller emot, men till syvende och sist är det upp till varje arrangör att sätta sina respektive regler vad gäller pang och dylikt.

Re: Pang-regeln med gevär

Postat: tor sep 20, 2012 1:35 pm
av fet_apa
Finns en ganska uttömmande tråd om detta: Diskussion/frågor om "pang"-regeln [split]