Sida 1 av 1

DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: ons aug 08, 2012 8:59 pm
av Gnistregn
Hallå gott folk,
tänkte att det kanske fanns någon här som var intresserad av vad jag byggde ihop till ett "Counter-Strike"-baserat scenario vi börjat köra på Vapenbutiken-banan. Det är en elektronisk bombattrapp i praktisk bärväska:

Bild

Den består av en kabelhärva, beeper (samma pip som en brandvarnare men tystare, ca 90 dB) och en klockdisplay:

Bild

Attrappen desarmeras genom att följa sladden vid den tända lysdioden och koppla ur innan tiden tar slut:

Bild

När tiden är ute så "exploderar" den genom att tjuta en ihållande ton som hörs över hela banan. Lyckas man däremot desarmera den innan tiden tagit slut så piper den istället med långa pulser. Timern går att ställa på 1-15 minuter. Vilken kabel som är den rätta slumpas varje gång man apterar den.
Den är väldigt mycket version 1.0, och knåpades ihop på en vecka ungefär, så det finns mycket utrymme för förbättringar. Men den har funkat riktigt bra och varit sjukt kul att spela med. Blir verkligen en jäkla fart på spelet. Kabelhärvan gör att det tar ca 5-10 nervkrasande sekunder att hitta en kabel man tror är rätt.

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: tor aug 09, 2012 2:15 am
av Figge
Nice :) du har inte lust att göra en guide, eller börja sälja?

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: tor aug 09, 2012 7:42 am
av Myt4z
Grymt! Måste ta mig till VB snart igen och pröva detta!

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: tor aug 09, 2012 11:11 am
av Gnistregn
Kul att ni gillar! I dagsläget är jag uppbokad med andra byggen, men lite längre fram är det ingen omöjlighet alls att jag tillverkar fler, eller iaf sätter ihop ett kit med alla delar och paneler som man kan få bygga ihop själv.

Myt4z, håll koll på evenemangskalendern för Vapenbutiken. Om du ser att någon från AdS eller AdS(r) ska dit så är sannolikheten rätt hög att den här attrappen också är där :)

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: tor aug 09, 2012 4:43 pm
av gerilla_93
den här bomben är riktigt kul att spela med! j*klar vad nervös man är när man försöker hitta rätt kabel :)

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: fre aug 10, 2012 1:05 am
av Senil
NICE!
Smidig enkel lösning på hur man desarmerar den.

Har du nå elschema på den som du skulle kunna lägga upp?

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: tis aug 14, 2012 7:31 pm
av Gnistregn
Har inget elschema, improviserade det mesta. Men är verkligen inget komplicerat bygge.

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: fre sep 14, 2012 8:45 am
av Dantiberg
Riktig nice, jag kommer också bygga en variant åt det hållet :) la upp en tråd om den också.

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: fre sep 14, 2012 9:32 am
av frange
Ser riktigt vettig ut och bra lösning på desarmeringen, extra bra att det verkar vara ett ganska enkelt system att hantera också (dvs, mindre som kan krångla eller gå sönder). Tummen upp helt klart!

Re: DIY-bombattrapp för scenariospel

Postat: fre sep 14, 2012 11:51 am
av mehailz
Snyggt jobbat!