Sida 1 av 1

Ballong som trampmina ?

Postat: sön jul 21, 2013 11:04 pm
av Opus
Ligger och funderar på om man skulle kunna använda ballonger på milsim som trampmina! Om man blåser upp den, sprayar den med vapenfärg, samt gräver ner den lite i marken och kamouflerar den med mossa, gräs eller liknande....skulle det funka tro, och hur brukar regler för mineringar vara på milsim spel ?

Tänker även på rökgranater med "ring-pull"...sätt upp med snubbeltråd. Har för mig att man måste dra dem rätt hårt så kanske inte skulle funka ?
Tänker som basförsvar, minera stigar eller varför inte en funnen ryggsäcksgömma ?

Används liknande saker på spel ?

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: sön jul 21, 2013 11:32 pm
av HellfireATM
Det första jag tänker på om man trampar sönder en ballong, är att det blir ett hyfsat stort tomrum under foten på en millisekund, varvid man kan trampa rejält snett och kanske vricka foten, eller snubbla och ramla.

Ringpull med snubbeltråd vet jag har använts, men för att minimera snubbelrisk så har dessa placerats i knä/midjehöjd.

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: sön jul 21, 2013 11:48 pm
av Opus
Tänker först och främst på avlånga ballonger som inte har så jättemycket volym, samt kanske göra ett täcke av tejp och på den klistriga sidan, fästa något vasst från naturen och lägga försiktigt över, i hop om att det vid lite tryck ska skära i i ballongerna...
Pruttkuddar kan ju funka ;-)

Undrar om folk har några andra påhittiga idéer på liggnande saker ?
Det där med knä/midjehöjd låter vettigt...

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: mån jul 22, 2013 11:03 am
av yohasses
Om du har en liten slant och mycket fritid så finns detta :D :
http://www.youtube.com/watch?v=aIx0UhxVPFU

Om du vill att det ska smälla... hm. Man kan väl ta en platta, gör små hål i den för att ljudet ska höras.
Fäst en spik på nedre delen. Sätt ballongen i en grop under plattan så att spiken är någon centimeter från ballongen.
Sedan se till att plattan kan sjunka den centimetern. (Går att sätta fyra pinnar i varje hörn av plattan så den sjunker ner i marken.

Annars finns det ju thunder B granater som du kan använda med en snubbeltråd (I knähöjd) om du vill ha en jäklarns smäll :D

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: mån jul 22, 2013 11:52 pm
av Mason
Fina idéer. :) Bryr man sig inte om vilken typ av ljud som "dödar" en så är överfallslarm billiga.
http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... 89721.html

Annars skulle jag säga angeldon. Titta på dom här 2.
http://www.wbyfiske.se/ammunition-p-44.html
http://www.wbyfiske.se/wm-mekanismen-ga ... -p-40.html
Är man lite händig går det nog att tillverka en egen förenklad tripwire mekanism till dom skotten. Är man rädd för brandrisk är det bara att sätta en liten vattenballong intill skottet. ;)

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: tis jul 23, 2013 12:22 am
av Opus
Bra idéer som fan ! Både överfallslarm och angeldon lär ju funka fin fint :D
Tackar!
Mest är väl tanken som basförsvar på nätterna...när man är små enheter och ensamma och behöver pigga chaufförer som skall köra hem dagen efter, så är det en perfekt "nattvakt"
Ett smällande angeldon lär ju väcka än samt skrämma skiten ur förövaren :D

Så tusen tack för tipsen...100ggr bättre än ballongideen

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: tis jul 23, 2013 7:12 am
av Helix
kan dock tillägga ang överfallslarm, dom funkar skitbra, men att gå ut i natten för att återställa (stänga av) dom var inte den roligaste uppgiften! :P

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: fre jul 26, 2013 7:36 am
av frange
Det finns ju färdiga Claymore's att köpa

http://www.youtube.com/watch?v=rgcCRJUbFGI


Men jag testade för några år sen att bygga en egen "Claymore" när jag var uttråkad, som bestod av en liten trälåda med två Madbull XM204HP-granater och ett fjädrat "slagstift" med en sprint som höll slagstiftet, och tyckte man ur sprinten small det. Funkade hur bra som helst och överraskade en del personer när jag laddade granaterna med CO2, de granaterna smäller ju så satans högt så folk tog träff utan att man laddade några kulor i granaterna ;)

Jag snickrade ihop den på en eftermiddag av gammal bråte jag hade i garaget så det enda som kostade något var en burk grön färg från Biltema (granaterna ej inräknade då).

Re: Ballong som trampmina ?

Postat: tis aug 20, 2013 3:34 pm
av nox_umbra
annars funkar dragsmällare utmärkt som minmarkeringar.
http://www.buttericks.se/PICTURE/44679- ... snoren.jpg