Sida 1 av 1
FN SCAR-L reservdelar?
Postat: sön mar 31, 2024 11:45 am
av Perssons
Har fyra stycken FN SCAR-L från cybergun enkla fjädervapen, nu har två av dom gått sönder på samma ställe, luftkolvens klack som ska haka i avtryckaren har gått av på båda, en gick att limma och det håller än så länge, finns det inte reservdelar till dessa att köpa? Har försökt googla men hittar inget vettigt, borde väl gå att köpa nya kolvar?
Någon som vet?
Re: FN SCAR-L reservdelar?
Postat: mån apr 01, 2024 7:29 am
av Poyjs
Vapnen du beskriver/visar är enkla simpla springervapen, såtillvida du inte känner någon som kan 3d printa delar så kan jag säga med 99% säkerhet att du inte kommer hitta reservdelar till dessa.
Vapnen är för billiga för tillverkaren att tillhandahålla reservdelar helt enkelt.
Bättre är att satsa på AEG/andra kvalitativa Airsoftvapen där det finns reservdelar till från start.
Det är guld att du ändå försöker limma dessa då jag förstår att dina ungar gillar det, men risken är att det kommer bli mer lim än pistong i framtiden

Re: FN SCAR-L reservdelar?
Postat: mån apr 01, 2024 2:05 pm
av Perssons
Lite rädd att jag skulle få det svaret men tack! Då vet jag iaf, tjurig som jag är så har jag fräst in tre styrpinnar så den funkar igen
Har faktiskt beställt hem ett P90 AEG som vi ska testa med i sommar, kan gissa att fjäder vapnen snabbt blir ointressanta sen.
Lagningar:
Re: FN SCAR-L reservdelar?
Postat: mån apr 01, 2024 2:31 pm
av Poyjs
Som sagt all heder till att du försöker laga, men dom kommer inte vilja peta på dessa springers när P90,an kommit hem.
Obs: det är då det kan börja bli dyrt, roligt, men dyrt
Re: FN SCAR-L reservdelar?
Postat: mån apr 01, 2024 5:21 pm
av Perssons
Poyjs skrev: ↑mån apr 01, 2024 2:31 pm
Obs: det är då det kan börja bli dyrt, roligt, men dyrt
Kan tänka mej det
