Sida 1 av 1
G3-magasin!
Postat: sön feb 26, 2017 5:49 pm
av Mjau
Hejsan!
Har en Classic Army-G3 vars medföljande hicap-magasin är kaputt, någon som vet om magasinen till en annan g3-modell passar?
mvh
mjau
Re: G3-magasin!
Postat: sön feb 26, 2017 5:58 pm
av MODDAN
Finns mer eller mindre bara en G3-design på marknaden, och det är Marui:s.
Mer eller mindre alla G3 magasin på marknaden passar din bössa. Allt från Marui, Classic Army, King Arms till Jing Gong, L&H (?) till diverse andra obskyra kineser. Så länge du håller dig till AEG-magasin klarar du dig.
Re: G3-magasin!
Postat: sön feb 26, 2017 6:03 pm
av Mjau
Gu vad bra! CA-magasinen finns ju ingenstans längre så. Tack så mycket!
Re: G3-magasin!
Postat: sön feb 26, 2017 8:05 pm
av JonathanRL
Jag har rätt goda erfarenheter med King Arms, både de i plast och i metall. Borde finnas på Ebay.
Re: G3-magasin!
Postat: mån feb 27, 2017 9:20 am
av Mjau
Grymt, ska kolla upp!
Re: G3-magasin!
Postat: lör apr 15, 2017 8:35 pm
av Captain Kirk
Köpte ett 5-pack King Arms magasin på Evike.com av modellen plast. Dom verkar mata hur bra allihopa och är riktigt stadiga, inte något man tappar och sen är det sprucket iaf. Slutade dock med att frakten vart dyrare än själva produkten typ 400kr för magasinen och sen 300 frakt från evike och 275 tull och postnord i sverige.
Kan rekommendera maggen men försök hitta dom någonstans i eu. Ett tips kan vara norska airsoft-sidor då dom verkar ha mer dille på g3 då de har haft sin version kallad AG3 i militären typ lika länge som sverige haft AK4. Bör nog inte vara ett problem om du är ok med high-caps då dessa finns på Taiwangun.
Re: G3-magasin!
Postat: tis apr 18, 2017 10:55 am
av ohman
Begadi bör ha G3 magasin hemma också.
Re: G3-magasin!
Postat: lör maj 13, 2017 10:04 am
av Reppan
Begadi har både eget g3 magasin samt säljer även CA magasin
Skickat från min SM-G935F via Tapatalk