Sida 1 av 1

Matnings problem

Postat: sön feb 19, 2017 5:14 pm
av iluna3000
Tjena alla airsoftare.
Någon som kan hjälpa med felsöka problemet på min cyma 040.C ak-74m. Den skjuter bara 4-5 skott på fullauto sen skjuter den bara luft. Semi går utmärkt. Provade att byta maggar med polarn och hans vapen skjuter utan problem med mima maggar. Vad är det som kan vara för fel? Ska öppna vapnet idag och kolla på hopup huset med vad mer kan det vara?

Re: Matnings problem

Postat: mån feb 20, 2017 12:43 am
av uhoz
Ja, du skulle ju kunna kolla nozzle och tapet plate så att det rör på sig rätt, låter mest logiskt om det är full auto problem. Annars finns ju hop-gummit och hop hus kvar att kolla på så att de matar rätt.

Re: Matnings problem

Postat: mån feb 20, 2017 9:46 am
av Sport
Ifall den skjuter 5 skott "felfritt" så låter det mer som ett magasinproblem. Det kan vara så att hophuset sitter annorlunda i ditt vapen än din kompis varför bollen inte matar upp ordentligt. Kolla efter skavmärken på magasinen.

Re: Matnings problem

Postat: mån feb 20, 2017 2:03 pm
av iluna3000
Det löste sig. Det va hop-up problem