Sida 1 av 1
Ytterpipa m4
Postat: tor jun 16, 2016 8:45 pm
av grimmy
Tjäna. Tänkte korta ner en av mina m4or (en aps asr) mitt problem är att min ytterpipa, sitter fast med en barrelnut? Som keymoden sedan varit skruvad i. de freefloatsrna som jag hittar verkar inte riktigt fungera på samma sätt. Vad behöver jag för att det ska gå ihop?
Bifogar bilder på mina htterpipor samt min barrelnut, och en bild på kittet jag vill ha dit
Re: Ytterpipa m4
Postat: tor jun 16, 2016 8:58 pm
av ohman
Kittet innehåller en ny barrelnut som är avsedd för det rail du köper (de två ringarna uppe till höger på bilden). Inga problem. Du byter ut din nuvarande mot det som följer med det nya railet.
Skickat från mobilen, tar inget ansvar för auto-correct...
Re: Ytterpipa m4
Postat: tor jun 16, 2016 10:05 pm
av grimmy
Nja dom två trycker inte fast ytterpipan, det är det som är problemet. Dom låser fast risen men man kan fortfarande dra ytterpipan rakt igenom
Re: Ytterpipa m4
Postat: fre jun 17, 2016 7:11 am
av Oiric
Kan du länka till kitet du har köpt / tänker köpa?
Re: Ytterpipa m4
Postat: fre jun 17, 2016 9:12 am
av ohman
Ringen längst till höger ska låsa pipan. Gör den inte det så är det antingen konstiga dimensioner på pipan eller ringen.
Skickat från mobilen, tar inget ansvar för auto-correct...
Re: Ytterpipa m4
Postat: fre jun 17, 2016 12:48 pm
av grimmy
Eller så är det så att på den jag har så är det två av samma ring... dvs den som låser raset
Re: Ytterpipa m4
Postat: fre jun 17, 2016 5:26 pm
av grimmy
Ska göra ett försök att tillverka en bricka som man kan lögga emellan muttrarna som på så sätt klämmer fast
Re: Ytterpipa m4
Postat: lör jun 18, 2016 6:41 pm
av grimmy
Löste problemet med en metallbit, en dremmel och en vinkelslip. Tillverkade en bricka som låser fast ytterpipan