Sida 1 av 1

Val av m4

Postat: mån feb 08, 2016 4:37 pm
av Maercosh
Halloj alla, jag ska köpa mig en m4 och tror jag bestämt mig mellan en BOYI CQB eller en Cyma cm002
Boyi : http://www.taiwangun.com/en/electric-ai ... aign-id=13
Cyma: http://www.taiwangun.com/en/electric-ai ... aign-id=14

Vilken borde jag välja? Gör den extra railen på Boyi att det blir mindre vobbel mellan upper och ris?

Och om jag skulle besluta mig för att köpa någon av de, hur gör jag för att få bort eventuellt vobbel? Byter ris? Isf skulle denna passa? http://rodastjarnan.com/airsoft/airsoft ... loat-30423

Re: Val av m4

Postat: mån feb 08, 2016 8:06 pm
av ohman
Samma som alltid, välj den du gillar bäst. Allt det interna går att uppgradera. Har du kollat in Specna Arms och PJ? Deras (nyare) modeller kommer med snabbt fjäderbyte vilket är väldigt trevligt.

Re: Val av m4

Postat: mån feb 08, 2016 8:54 pm
av Maercosh
Tänkte mest vilken som hade bäst metall och känns mest robust.

Nej det hade jag inte kollat på, tack för förslaget.
En av dessa två exempelvis?
http://gunfire.pl/product-eng-115220003 ... plica.html
http://www.taiwangun.com/en/electric-ai ... aign-id=14

Och hur är det med köp av RIS, passar alla modeller på m4?

Re: Val av m4

Postat: tis feb 09, 2016 8:41 am
av ohman
Japp exakt, överlag tycker jag att Specna Arms verkar hålla högre extern kvalitet än Dboys, Cyma och A&K/PJ, men det är nog en smaksak.
När det gäller RIS så bör det mesta passa, det finns vissa tillverkare (samt alla *TW tror jag) som har lite andra dimensioner på sina barrelnutgängor, men för ovanstående ska det mesta glida på utan större bekymmer.

Re: Val av m4

Postat: tis feb 09, 2016 9:32 am
av Gwlyddyn
Specna har även enkelt fjäderbyte och det är en mycket stor fördel.

Re: Val av m4

Postat: tis feb 09, 2016 9:37 am
av Maercosh
Tack för svar! Blir nog en specna