Sida 1 av 2

Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 3:40 pm
av Stoff3
Hej!

Undrar om någon känner till om någon speedloader som passar till kwa mp7 magasin? Lite drygt att behöva ladda för hand :P

Mvh
Kristoffer

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 3:47 pm
av Omegamortis
Jag drar ner fjädern längst ner på magasinet så att den fastnar och kör med snabbladdaren. Det går kanske inte jättesnabbt, men tar inte heller överdrivet lång tid.

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 3:48 pm
av Stoff3
Du menar en vanlig snabbladdare?

14 januari 2014, 17:50:

Passar ju inte med en vanlig :/

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 3:53 pm
av nisse
Funkar väl med vanlig pistol plast bit adapter? Eller ja magasin pläppen ser ju likadan ut som på pistol magasin.

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 3:54 pm
av Omegamortis
Japp, vanlig snabbladdare. Jag sätter den precis framför hålet. Istället för att ha kulorna i näven och stoppa i dem en och en. Som sagt, det går inte så mycket snabbare, men det är lite enklare. :)

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 5:58 pm
av Stoff3
nisse skrev:Funkar väl med vanlig pistol plast bit adapter? Eller ja magasin pläppen ser ju likadan ut som på pistol magasin.
Passar inte :/

@Septicemia: Okej tack :) Men du har aldrig sett eller hört talas om någon snabbladdare som ska passa?

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 6:21 pm
av Omegamortis
Någon snabbladdare som passar har jag tyvärr aldrig hört talas om.

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 7:01 pm
av Allan_g
Flesta snabbladdare kommer med en adapter ämnad för dessa magasin (pistolmagasin).

Till exempel: (lånad bild från TWG)
e43b9ab83cefddb20391743b89cfcee4165a1787.jpg
Länk till artikeln:
http://www.taiwangun.com/en/magazine-sp ... 0-bb-s-acm

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 10:11 pm
av Stoff3
Passar inte till mp7 magasinen då de är bredare i mynningen.

Re: Speedloader till mp7? Finns det?

Postat: tis jan 14, 2014 10:31 pm
av Paxz
Har själv letat efter en adapter eller snabbladdare som passar utan framgång. Har dock fått höra att HFC elektriska speedloader ska ha ett munstycke som passar även MP7 magasin. Har även fått höra att Umarex Elite Force Super Speed Loader ( :roll: ) ska passa, men den har dessvärre inte släppts än vad jag vet. http://www.youtube.com/watch?v=XJm1mWE9iKg

Dessvärre så har jag inte köpt någon av dem att testa med än så jag kan inte garantera att någon av dem passar.