Sida 1 av 1

Uppgradering AEG

Postat: tis aug 06, 2013 3:40 pm
av FabianP
Jag har en G&P Moe CQB som jag kör mest utomhus med.
Sugen på att hotta upp den lite.. Typ:
- 11.1v lipo (vad behöver göras i gearbox?)
- precisionspipa
- hopup
- sikte som funkar med Dye I4 mask
- Mosfet primärt för aktiv (styrning) o cutof för lipot
- byta kontakter till Deans
Några tips? primärt sugen på att lämna in alternativt mecka själv.. (helst inte ..lat.. host)

Re: Uppgradering AEG

Postat: tis aug 06, 2013 8:16 pm
av Kocken149
Kör på 7.4 lipo. Vill du ha bättre rof sätt i mosfet och bättre motor ( g&p motorer är lite sisådär i kvalité ) 120 fjäder brukar funka bra i skog, för precision så är det hopgummi med spacer som gäller ev precpipa, har för mig att g&p har rätt så bra pipor från början.

Re: Uppgradering AEG

Postat: tis aug 06, 2013 10:52 pm
av ohman
Håller med Kocken, om du vill köra med 11.1V LiPo, släng i en mosfet med signalkablar istället för att skicka all ström genom switch assemblyt. Sen skulle jag köra tills något rasar vilket det kommer göra tillslut oavsett vad du har i bössan, samma med 7.2, tar bara längre tid. När något väl rasar byter du ut de delar som behövs, sen kör du vidare och ser glad ut :)

Deans - Alltid en bra ide, är det första jag byter när jag skaffar en ny bössa, billig, enkel och bra uppgradering.

Hop up - Nytt gummi och möjligen spacer i första skedet om du har dålig precision för tillfället, hela huset till ett Madbull Ultimate när du blir leds på den idiotiska konstruktionen på M4-hus (den med de tre kugghjulen som alltid ställer om sig efter ett tag).

Precpipa - Uppgradering som du kan ta om du känner att du vill lägga ner pengar på det sista lilla för att förbättra precisionen, hop up-gummi och spacer samt hus gör större skillnad (och är billigare). Madbull gör hyfsade pipor, Prometheus gör underbara pipor.

Re: Uppgradering AEG

Postat: ons aug 07, 2013 5:25 am
av FabianP
tack för feedback! :)