Om någon kunde hjälpa mig med att komma på vad som kan orsaka detta så skulle jag bli mycket tacksam:
Bössa: G&P M249 Para, Mechbox: ver 2, batteri LiPo 7,4V 5000MAh 20C, motor CA High Torque, Trim: 115m/s
Under spelet i dag slutade min bössa plötsligt att skjuta. När jag tryckte på avtryckaren kunde jag känna att handtaget (dvs motorn inne i handtaget) blev varm. Först strodde jag att det var ett mekaniskt fel, men fick rådet att testa med ett starkare batteri för att låsa upp bössan. Ett 11.1V LiPO fick mycket riktigt igång den igen men när jag satte tillbaka mitt eget batteri så orkade det inte dra runt boxen. Skumt eftersom batteriet inte använts speciellt mycket. Jag fick då låna ett batteri från en medspelare och bössan gick igång igen. Det nya batteriet var precis som mitt eget batteri ett 5000MAh 7,4V LiPo. Efter kanske en timmes spel och mindre än tusen skjutna kulor vägrade bössan gå runt igen, Mycket märkligt men kanske hans batteri inte var fulladdat när jag fick låna det.
När jag kommer hem och laddar mitt eget batteri så startar det på runt 8 V, vilket såvitt jag förstår betyder att det inte alls var urladdat speciellt mycket.
Nu till frågan:
Vad kan få en bössa att strejka /bete sig som batteriet är slut trots att batteriet har stor kapacitet och inte är speciellt urladdat?
10 juni 2012, 11:14:
Problemet löst.
Motorskruven var för hårt åtdragen vilket gjorde att mechboxen gick segt, och alltså drog alldeles för mycket energi för varje skott. Efter att ha justerat den går bössan mycket bättre (+ca 50% bps) och låter friskare.
Skumt fel på G&P M249 KSP / Mechbox ver2 -Löst.
Allmänt om airsoftvapen och det som hör därtill. Frågor om eldrivna vapen hör hemma direkt i roten. För andra vapentyper finns särskilda delar.
Hoppa till
- Generellt
- ↳ Om AirsoftSverige
- ↳ Om Airsoftbörsen
- ↳ Nyheter
- ↳ Allmänt om airsoft
- ↳ Nybörjare
- ↳ Artiklar
- ↳ Kontakt
- ↳ Airsoftlag och föreningar
- Evenemang
- ↳ Spel och andra evenemang
- ↳ Norrland
- ↳ Mellansverige
- ↳ Tjärnan CQB
- ↳ Tampongfabriken Strängnäs
- ↳ Storstockholm
- ↳ Göteborg och västkusten
- ↳ Södra Sverige
- ↳ Danmark
- ↳ SilentWolf
- ↳ Hearts and Minds
- ↳ Airsoft Adventures
- ↳ Föreningen MilSim
- ↳ Northern Wind
- ↳ Operation Big Talk
- ↳ Arrangörer
- Vapen, utrustning och teknik
- ↳ Vapen
- ↳ Batterier och elektronik
- ↳ GBB och pistoler
- ↳ GBBR
- ↳ TW - Training Weapons
- ↳ Sniper
- ↳ HPA
- ↳ Utrustning
- ↳ PMC
- ↳ Radio och elektronik
- ↳ Ryssland
- ↳ Storbritannien
- ↳ Sverige
- ↳ Tyskland
- ↳ USA
- ↳ Vietnam
- ↳ WWII
- ↳ Makerspace
- ↳ Recensioner
- Media
- ↳ Impressions
- ↳ Posing
- ↳ Vapen
- ↳ Utrustning
- ↳ Spel
- ↳ Inspiration
- Återförsäljare
- ↳ Information från Återförsäljare
- ↳ Omdömen om Återförsäljare
- Övrigt
- ↳ Övrigt snack