Erfarenhet av Maple Leaf?

Allmänt om airsoftvapen och det som hör därtill. Frågor om eldrivna vapen hör hemma direkt i roten. För andra vapentyper finns särskilda delar.
Sabre
Inlägg: 255
Blev medlem: ons maj 16, 2012 3:07 pm

Erfarenhet av Maple Leaf?

Inlägg av Sabre »

Har någon med erfarenhet av märket Maple Leaf (innerpipa, hop-up gummi) lust att dela med sig dess åsikter om det?
Min google-fu om reviews om det är ganska kass och behöver lite ljus över ämnet.
Har alltid haft en funtare kring det märket.

Hade från början tänkt ta en g&p pipa, men verkar inte som om de säljes löst.
"Alla orkar alla vill! Fram med batongen och sprättä med spägän!"

MiqaFox
Inlägg: 225
Blev medlem: mån maj 14, 2012 1:50 pm

Re: Erfarenhet av Maple Leaf?

Inlägg av MiqaFox »

Lite necrovarning här men...

Har nu spelat med Maple Leaf Diamond-gummit(från Airsoft Taiwan, AST) i min TM G17 ett par spel för att få tillräckligt med kött på benen. För att vara ett gummi som är "onormalt" och experimentellt, så är det väldigt billigt, det kan de få. Tycker man om att pröva sig fram så skadar det så klart inte att köpa ett.

Mina erfarenheter då. Mot orginalgummit så sprider det betydligt mer, tycker mig heller inte få någon ökad räckvidd, speciellt med tanke på att man inte träffar där man siktar :roll:
En till sak också, iom att själva bulan sträcker sig längre än på ett vanligt VSR-/pistolgummi (hela vägen bak till där tätningen slutar) så funkar den ej i en VSR-pipa, utan bara i pistolpipor där hela pipan är uppskuren och inte har något hål mitt på. Detta medför även att kulan fastnar i loppet på pistolen, dvs det räcker inte med att mantla så att den faller ut bakåt, utan man måste in och peta med piprensare alternativt blåsa igenom pipan.

I stora hela, trots att det är ett billigt gummi, så är det inte värt pengarna. My two cents. Piporna har jag dock ingen koll på.
"If at first you don't succeed, go get a .50 cal" - DemolitionRanch

Skriv svar