UMP G&G 3-4 matar

Allmänt om airsoftvapen och det som hör därtill. Frågor om eldrivna vapen hör hemma direkt i roten. För andra vapentyper finns särskilda delar.
Whopper
Inlägg: 217
Blev medlem: fre nov 09, 2012 12:23 am

UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Whopper »

Behöver lösa problemet med våra UMP nu. Det är 2 st G&G UMG.

Med High cap skjuter dom 1-3 kulor på semi. Oftast 1-2 men med Low cap skjuter den ibland 5 kulor.

Jag trodde det var fjädern i Low cap magasinen som var tillräckligt stark för att klämma förbi kulorna genom hopupgummit först. Det är riktigt stark fjäder i dom.

Så jag bytte hopupgummit till ett hårdare, vilket inte hjälpte alls. Sen kortade jag av fjädern i ett av magasinen som test men det hjälpte inte heller.

Nån som vet vad det beror på? Det enda som är bytt är hopupgummit och endast i en av dom.

ohman
Inlägg: 1688
Blev medlem: mån maj 21, 2012 7:58 pm

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av ohman »

Kör du 11.1 lipo möjligen?

Jag får ett sådant fenomen i min G36C med high speed motor. Den hinner helt enkelt inte bromsa i mitt fall, så semi = 2-3 kulor. Om det sitter high speed-kugg och/eller motor i kombination med 11.1 så kan det vara orsaken. Enklaste lösningen är att gå ner till ett 7.4 :)
Ett annat alternativ kunde vara mosfet med active break på kanske?

Edit: Eller menar du att den dubbelmatar? Dvs på en "smäll" skickar den ut fler kulor?
ADAM skrev:Byt till Deans på allt. Det blir skitbra. Jag lovar. Tro mig. Jag har körkort.

Whopper
Inlägg: 217
Blev medlem: fre nov 09, 2012 12:23 am

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Whopper »

Jag kanske kan låna ett 7.4v och köra med istället.
Jag har ett 9.6v i min.

David har samma batteri och problem. Ett tryck på semi kan skicka iväg 4-5 kulor som en hagelbössa nästan :S

Tack för tipset med batteri, vi ska prova det. :)

Paxz
Inlägg: 439
Blev medlem: sön maj 06, 2012 2:09 pm

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Paxz »

Nu säger jag inte att du inte ska testa, men ett 7.4V LiPo är oftast rappare och snabbare än ett 9.6V NiMh. Så är problemet att batteriet orsakar för snabb matning så tror jag inte det är där felet ligger.

Om du kör med maxad hopup, skjuter den fortfarande fem kulor på ett avtryck då? Är du 100% säker på att gummit blivit korrekt monterat med spacer och allt båda gångerna?
Who ever joins the game, must take the consequenses of the game.

ohman
Inlägg: 1688
Blev medlem: mån maj 21, 2012 7:58 pm

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av ohman »

Håller med Paxz om du kör 9.6 så är det nog inte problemet... kolla gummit igen.
ADAM skrev:Byt till Deans på allt. Det blir skitbra. Jag lovar. Tro mig. Jag har körkort.

Whopper
Inlägg: 217
Blev medlem: fre nov 09, 2012 12:23 am

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Whopper »

Kör 9.6 LiFe batteri.

Ok. Low Cap maggen dubbelmatade redan från början med upp till 3 kulor minns jag när vi köpte dom så då var det fel från fabriken redan.

Märkte på container yard challenge att det var förjäkla många kulor som kom ut och nu har vi skjutit idag och såg att det kom upp till 5 kulor ibland.
Har bytt tillbaka till det hopup gummi som var från början nu. Har hållt på en hel del med det i dagarna men inte lyckats lösa det, riktigt sugigt är det i alla fall. Det ska vara rätt monterat nu får återkomma hur det ser ut efter killhouse imorgon :)

Tack för tipsen.

Användarvisningsbild
Twist
Sysop
Inlägg: 1677
Blev medlem: mån maj 07, 2012 1:21 pm
Lag / förening: Disposable Heroes
Aktiv sedan: 2001
Ort: Teckomatorp

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Twist »

Frågan är, går boxen en eller flera cykler? Om den bara går en har det inget med batteriet att göra utan problemet sitter i matningen, dvs hopup, hopupgummi, nozzle osv. Går den flera är det förmodligen COL som är sliten och det kan hjälpa med svagare batteri men det är en symptomatisk behandling som inte löser grundproblemet.
:ugeek: Sysop
:geek: Backend Dev

Whopper
Inlägg: 217
Blev medlem: fre nov 09, 2012 12:23 am

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Whopper »

Ett skott/smäll skjuter flera kulor.
Hopupen sitter rätt vad jag kan se, den lilla knölen är jämn och fin både på min och nuggets bössa. Men hopupen blir helt obrukbar när det kommer så många kulor.

Enda jag fått ut av det här än så länge är att G&G UMG magasinen enkelt går att modda med en längre fjäder och en multitool/fil för att få i ca90 kulor istället för 50.

Verkar som om den här snubben hade samma problem som jag har nu. Kanske skulle prova att borra lite.
http://www.youtube.com/watch?v=T-YVA45rIbY

Användarvisningsbild
Twist
Sysop
Inlägg: 1677
Blev medlem: mån maj 07, 2012 1:21 pm
Lag / förening: Disposable Heroes
Aktiv sedan: 2001
Ort: Teckomatorp

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Twist »

Jag har noterat det här problemet på bössor med aningen för lång nozzle. Om den inte går tillgängligt långt bak blir den till en kil som styr kulor framåt i hopupen. Annars stannar de ju mot "taket". MadBull har ett gummi som ska eliminera problemet eftersom det har en extra kant som låser så att bara en kula släpps in i hopupen.
:ugeek: Sysop
:geek: Backend Dev

Allan_g
Inlägg: 224
Blev medlem: ons jul 11, 2012 2:07 pm

Re: UMP G&G 3-4 matar

Inlägg av Allan_g »

I vilken temperatur testar ni? Jag har märkt sådana saker i kall temperatur samt att hopern inte skruvar som den ska.
Allan_G
Pointman och assault i N.C.S - Northwood Combat Security af föreningen SAR.

Skriv svar