UMP

Allmänt om airsoftvapen och det som hör därtill. Frågor om eldrivna vapen hör hemma direkt i roten. För andra vapentyper finns särskilda delar.
Sixten

UMP

Inlägg av Sixten »

Hejsan jag är intresserad av att köpa en UMP men har svårt att hitta en av kvalité som går att beställas till sverige så undrar om någon har några tips? :)

gruskasse
Inlägg: 26
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:37 pm

Re: UMP

Inlägg av gruskasse »

Jag har haft en Both-Elephant ump 45'a.
Har inget att jämföra med men den var av god kvalitet även om det var en klon. ända jag kan säga va dåligt med den var batteriet som man fick med. samt att jag har aldrig hört en aeg som låter som den :D

TwinkleDew
Inlägg: 910
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:34 pm

Re: UMP

Inlägg av TwinkleDew »

http://www.airsplat.com/Items/ERM-DE-M89-UMP.htm Denna har du också. Jag antar att det bara finns BE och DE om du inte vill köpa CA eller G&G
Seid ihr das Essen? Nein, wir sind der Jäger!

Sixten

Re: UMP

Inlägg av Sixten »

TwinkleDew skrev:http://www.airsplat.com/Items/ERM-DE-M89-UMP.htm Denna har du också. Jag antar att det bara finns BE och DE om du inte vill köpa CA eller G&G
Levererar dem till Sverige?

Omegamortis
Inlägg: 349
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:13 pm

Re: UMP

Inlägg av Omegamortis »

Finns även en på Ehobbyasia. Tillverkare: Umarex.
Länk

Shortcut
Inlägg: 1
Blev medlem: sön jun 17, 2012 9:15 pm

Re: UMP

Inlägg av Shortcut »

Kan tipsa om G&Gs UMP från ehobbyasia. Har självt haft den tidigare och den var helt underbar

Lazy
Inlägg: 8
Blev medlem: mån maj 14, 2012 7:59 pm

UMP

Inlägg av Lazy »

Håller med Föregående talare G&G:s UMP is the shit!!! Klockren

Myt4z
Inlägg: 359
Blev medlem: fre maj 18, 2012 6:56 am

Re: UMP

Inlägg av Myt4z »

Tror G&Gs finns hos airsoftbutiken, om jag inte missminner mig. Så kolla där om du vill handla hos svensk ÅF.

Sabre
Inlägg: 255
Blev medlem: ons maj 16, 2012 3:07 pm

Re: UMP

Inlägg av Sabre »

De och Striker airsoft.
Dock så tror jag Umarex UMP kan vara någe, då de brukar göra bra bössor.
Kostar mindre också, men har tyvärr ingen erfaranhet utav UMP´s (även om man vill). ^^;
"Alla orkar alla vill! Fram med batongen och sprättä med spägän!"

frange
Inlägg: 155
Blev medlem: mån maj 14, 2012 5:45 pm

Re: UMP

Inlägg av frange »

Måste hålla med resten av pojkarna nu, har också haft en G&G och den är riktigt trevlig, min höll i åtminstone två-tre år med 11,1v innan jag sålde den. Köpte den dessutom begagnad.
Jag körde den helt och hållet orginal, det är möjligt att jag bytte hopupgummi och till precpipa någon gång, men jag minns inte... Vet iallafall säkert att jag inte bytte någonting alls i den i övrigt.

Hur som helst så gick den alltid klanderfritt utan att göra mig besviken. Låg på runt 90m/s med orginalfjäder och funkade alltid till CQB, riktigt trevlig men inte överdriven ROF med 11,1v.


Sen är de ju så billiga för att vara en märkesbössa, brukar ligga runt $200 i butik. Funderar faktiskt lite smått att köpa mig en ny igen, det är faktiskt en av få bössor jag faktiskt ångrat att jag sålde.
Extremt inaktiv inom airsoft och Airsoftsverige nu för tiden...


Yes, I'm goin' to hell. But fuck it, it's gonna be warm and I'm gonna know people there.

Skriv svar