Sida 1 av 1

Tips för Sordins med Ops core hjälm.

Postat: fre jan 04, 2013 7:14 pm
av Krille
Tjenare! Har kört med mina Dualcom Sordins ett bra tag nu. Har däremot ett problem.
Vid användning under längre perioder så får jag en jäkla huvudvärk med Ess brillorna på.

Har redan inhandlat gelpads till dem, det blev bättre men gör fortfarande ont.
Något skulle ju kunna vara att montera glasögonen på hjälmen. Men då kommer nästa grej med
att behöva byta glasögon när man tar av sig hjälmen.

Även tänkt på någon Arc rail adapter. Dessa har jag hittat till Peltors kåpor. Dock osäker på hur passformen blir.

Han någon av er något mer tips, eller är det bara att göra som lagkamraten köra med ett par Peltor Comtacs.

//Krille


EDIT: Om tråden bör ligga i Radio och elektronik får ni gärna flytta den.

Re: Tips för Sordins med Ops core hjälm.

Postat: fre jan 04, 2013 7:27 pm
av Finnen
Varför inte bara byta ut ESS-brillorna om dom är problemet?

Hade själv tidigare 2.4 vilka skar in i öronen direkt vid ökad tryck (som med just hörselkåpor), problemet var designen på bågarna som var både för smala och hade vassa kanter vilket ledde till smärtan, allt löste sig bara genom att köpa brillor med aningen fetare och "rundade" bågar.

Kör själv med Oakley M-Frames ver.1 vilka har ferate bågar med gummiskal runt halva bågen, helt perfekta under kåporna för mig.

Re: Tips för Sordins med Ops core hjälm.

Postat: fre jan 04, 2013 7:31 pm
av Krille
Inte testat med hjälm utan brillor. Så var inte säker på att det var problemet, eftersom kamraten som kör peltor även har Ess Ice.

Får kolla in om man lyckas fynda ett par Oakley M-frames på ebay då! Tackar för tipset.

Re: Tips för Sordins med Ops core hjälm.

Postat: fre jan 04, 2013 7:45 pm
av Krille
Blev ett par Ess Crossbow. Varit så nöjd med mina övriga Ess brillor/goggles (förutom i kombination med hjälm och sordins dvs)
Fortsätt gärna med fler olika tips ifall någon annan än jag sitter med huvudvärk efter spelen! ;)

Re: Tips för Sordins med Ops core hjälm.

Postat: fre jan 04, 2013 9:44 pm
av Nixon
Jag har brillor med elastisk rem under mina sordins, funkar mycket bättre än med skalm. Finns m-frame- kopior på airsoftpark, med rem, som tar riktiga oakleyglas.

Re: Tips för Sordins med Ops core hjälm.

Postat: fre jan 04, 2013 11:07 pm
av viqs
Smith har ju en modell också med helt sinnes smala skalmar. Själv bytte jag ut occ-linern mot "klassiska" pads av bättre sort, nu sitter allting betydligt bättre.