Sida 1 av 2
Weapons catch / Vapenfångare
Postat: tis nov 27, 2012 10:46 am
av Whopper
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: tis nov 27, 2012 10:54 am
av Mr Cash
Har en Pantacs dito och den är grym! Har testat både med hagelgevär och m4 och båda sitter som smäcken i dem!
Köpte den begagnad men den finns på wgcshop
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: tis nov 27, 2012 11:03 am
av Whopper
Tack, ska kolla på den

skulle vara fint att kunna få undan vapnet när man behöver göra något annat, eller eventuellt skaffa en sån här bysse
http://www.youtube.com/watch?v=pPGaXOnMj_E
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: tis nov 27, 2012 1:17 pm
av Snöhäst
Fan, en sån jäkel skulle man ju haft. Har letat igenom oändligt med sidor för att ta med sig ett cqb vapen o ett med skogs trimm på smidigaste sätt, inge svårt att dra med ett vapen på ryggen med sling om man bara står rakt upp o går sakta på spel, men börjar man huka o springa kommer vapenet framflygande tillslut. Har t.o.m byggt mig en egen, blev inge bra.
Hittar du en i sverige för en liten summa är de bara att säga till, letar runt själv nu

Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: tis nov 27, 2012 11:27 pm
av Whopper
Har hittat flera varianter men ingen i sverige, tror detta skulle vara något som var värt att ta in i butik *hint
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: fre nov 30, 2012 8:18 am
av Droopfy
Länka gärna till det ni hittar så underlättar det för folk.
http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/pro ... d=4&cat=62
Verkar va en bra grej å ligger på shoppinglistan.
Finns det någon variant som är med som ett snabbclip där man bara trycker in bössan?
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: fre nov 30, 2012 9:20 am
av viqs
S&S Precision har ju weaponlink som verkar riktigt najs för en weapon catch. För er som inte vill betala hutlösa pengar för den så finns en kopia på typ ebairsoft.
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: fre nov 30, 2012 10:29 am
av Whopper
Hittade aldrig den ovannämda, blackhawk gör en, men svårt att hitta något bra ställe att köpa.
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: fre nov 30, 2012 12:12 pm
av MODDAN
Jag har en enklare variant av detta. En
Blackhawk weapon catch (inte
exakt den jag har, men då min har ett antal år på nacken och troligtvis inte tillverkas längre så är detta nära nog) som jag satt i tjänstebältet. Jättebra när man vill ha något som håller bössan ur vägen. Det enda 'problemet' är att jag satt hållaren lite för långt bak på mitt tjänstebälte så jag har lite svårt att fästa bössan, och jag är för lat för att flytta fram den. Men det är enbart mitt eget fel... eller jag kanske kan skylla detta på Genocide?
*EDIT*
Glömde ju det viktigaste av allt också...
Köpte min Weapo Catch hos
Terräng precis här i Stockholm. De verkar inte ha exakt min modell kvar i lager, men de har en nyare och lite dyrare variant:
BLACKHAWK CQD Weapons catch mark 3
Re: Weapons catch / Vapenfångare
Postat: lör dec 01, 2012 8:06 pm
av Whopper
Jag beställde denna
http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/pro ... atid=&cat= fast ifrån ebay för 28dollar plust frakt. Får se hur den är när den kommer. Kanske inte funkar med UMP.