Sida 1 av 1

camo i lövskog

Postat: sön okt 26, 2014 12:30 pm
av SkauneJohan
skulle gärna vilja se ifall andra delar den uppfattningen jag har skaffat mig genom andra internetforum/google

i lövskog vilka camo är mest effektiva?

på vår och sommar verkar det som dansk m84 är effektivast, cadpat, marpat och kanske italienska vegetato

på höst, (snöfri)vinter och tidig vår(innan grönskan) verkar det som att flecktarn, dpm, och woodland är effektivast med sina mörkare inslag

multicam och mtp verkar fungera bra sålänge det inte blir för grönt/mörkt

överlag verkar det som att flecktarn och dpm verkar vara bäst året runt i lövskogarna (bortsett från de digitala)

stämmer detta någerlunda eller?

mvh/Johan

Re: camo i lövskog

Postat: sön okt 26, 2014 12:50 pm
av Protnev
Den dagen jag ser en grön hjort så ska jag börja med grönt camo i Sverige. Den dagen älgar blir gröna så ska jag ha grönt camo i granskog. Konsten att försvinna i naturen beror på användaren och inte tyget. Alla camon försvinner i naturen. Viktigaste är rätt kontrast och itne rätt färg.

Re: camo i lövskog

Postat: sön okt 26, 2014 1:06 pm
av Protnev
Men aldrig bättre än användare. Dessutom bor dessa kräldjur i träsk och är cm stora och inte bipedala, om jag ska fortsätta vara en besserweisser :D

T.ex. skillnad mellan MTP och multicam. Båda ser likvärdiga ut men efttersom multicam oftast är behandlade för smuts så kommer MTP är bli brunare och bättre passa in. Grönt är egentligen bäst om man kramar en gran men resten av skogen är brun, mark som stam.

Sträck ut din hand och peka med långfingret uppåt och titta på nageln. Storleken på nageln är den del av din syn som du ser i färg. Resten fyller hjärnan in och spanar för kontrast skillnader (aka rörelser). För att se en person beroende på färg måste du titta på hen i den lilla bit som nagel representerar.

EDIT: Därför är också svart det sämsta som finns för det finns inget som ger större kontrast skillnader än svart och vitt.

Re: camo i lövskog

Postat: sön okt 26, 2014 1:30 pm
av Protnev
Borde inte vara det. Hela Sverige är fyllt med granskog och det inkluderar även Skåne :) Där det finns ädelträd i Skåne är det istort sett naturreservat och resten är blandskog. Dessutom är blandskog fylld med gräs och sly. Gräs är bara grönt på våren och när torkan sätter in så blir det bruna förutsättningar.

Noticed it Mr Monkey ;) Men du gav ett perfekt exempel på kontrastskillnader. Aldrig fel att ge lite handikapp till motspelarna så man själv får jobba hårdare. :)

Min poäng är mer att det finns en liten airsoftmyt om det ultimata kamoflaget. Ser det bara någerlunda ut så fungerar det, sunt förnuft är bäst. Det blir också dåligt att fråga vilket som är bäst då folk kommer ge en anekdoter.

- Jag säger bara (Insert camo) är det bästa! En snubbe bara gick förbi mig på 5m när jag satt vid (insert växtlighet)! jag lovar det är det bästa, funkar perfekt i svenskskog!
Ursäkta gliringen Bennybira ;)

Men då ger jag dig en anekdot. Splintertarn i blandskog är att fuska inom airosft ;) Säljs som "Special woodland" på ebairsoft. Ak så synd att kineserna suger på att sy!

https://www.google.se/webhp?sourceid=ch ... lintertarn

Men kom ihåg, ute i skogen skiter man i det men det ser ut att vara en klar skillnad när man chairsoftar.

Bild

Bild

IRL

Bild

You don´t care! :)

Re: camo i lövskog

Postat: sön okt 26, 2014 5:10 pm
av SkauneJohan
ok, ska försöka vara mer tydlig än min rubrik :?: :lol:

är BARA :!: intresserad av camo som är bra i LÖVSKOG :!: men även smått i ängar/åkrar går bra

:!: INGEN GRANSKOG :!:

var jag tillräckligt tydlig? :D (notera mina smilys)

@bennybira, var går det att hitta billig gorka? det känns intressant, tycker om ljusbrun/mörkbrun/grönt

japps svart är helt värdelöst o det vet jag(och de flesta?) sen länge, därav mit hat mot camo som innehåller svart, men det fungerar i dansk m84 så kanske fungerar i flecktarn och dpm?

Re: camo i lövskog

Postat: sön okt 26, 2014 5:31 pm
av Thinker
Finns många camon som fungerar bra, men det handlar lite om man räknar synlighet liggandes mot marken, eller genom terräng på avstånd.

I exempelvis öppen bokskog utan undervegitation när det är grönt tenderar marken ändå vara torra löv och trädstammar och stor sikt medan på avstånd mot stående figur är det troligen mer grönt, men jämnfört med exempelvis lövskog av björk, al, asp, ek osv med mer gräs på marken och mer kuppering kommer det vara en mer totalt grön miljö på sommarhalvåret så grönare camo är något effektivare.

M90, Cadpat, M84 mfl fungerar fint i gröna miljöer.
DPM, Woodland, mfl fungerar fint i mer blandade gröna/bruna/mörkare miljöer.

Finns väldigt många kamoflagemönster och alla fungerar bättre och sämre beroende på miljö. Men hur man spelar påverkar mycket hur synlig man blir.

Re: camo i lövskog

Postat: mån okt 27, 2014 12:44 pm
av Ripperbat
lustigt nog så är A-tacs FG ganska tråkigt i svensk skog. Däremot är det helt förjävla bra på natten. mark och buskar blir ljus med mörka fält och där funkar a-tacsen asbra. Annars i avlövad höstskog är den nästan självlysande, som multicam. Kör nåt med mycket brunt, marken är alltid brun, stammar är alltid grått och brunt. Kolla surpat, flecktarn m fl som har mycket grått beige och brunt!

"Frånsäger mig ansvar för världens sämsta svenska i posten ovan

Re: camo i lövskog

Postat: mån okt 27, 2014 3:07 pm
av Vaksai
@Gwlyddyn Om man kan ryska och inte bryr sig så mycket om kvalité så går det att få en gorka för under 500 packat och klart. Dock inte SPOSN.

Jag gillar att mixa camo när jag inte kör med polarna, t.ex. Multicam byxor med Gorka E Summer jacka och en 6094 i Multicam ovanpå det, sen en boonie i Multicam.
Skönt som fan är det också.

Men det är som dom säger, så länge ditt camo inte är i direkt kontrast med omgivningen så fungerar det mesta riktigt bra, att kunna smyga och hålla sig dold är viktigare än vad du har på dig.

Re: camo i lövskog

Postat: tis dec 02, 2014 4:15 pm
av Protnev
Det är för att jägare är framför skydden medans soldater är bakom. Det ger en annan skugga som personen måste förhålla sig till. Det gör att jägarna ofta har ljusa camon medans soldater har mörka. Dessutom skiljer sig synen sig markant mellan olika djur inkl. människan. Så jägare förhåller sig till helt andra förhållande. Men är jägarcamon kassa? Viktigaste faktorn är fortfarande en själv :) Desssutom så är "har snackat med en jägare" anekdotisk evidens basering och hamnar under mitt citat.

"- Jag säger bara (Insert camo) är det bästa! En snubbe bara gick förbi mig på 5m när jag satt vid (insert växtlighet)! jag lovar det är det bästa, funkar perfekt i svensk skog! "

Men är det dåligt? Äh, det är badass ;) Det finns billiga 3D suits som man kan spreja mörkare och få den där ninjakänslan ;)

@Twist, helt korrekt. Det fixar superior collicus , som sitter bakom thalamus ;) Och med det menar både jag och Twist att det handlar inte om att lura synen, utan det är hjärnan du ska lura. Därför är camo underordnat vilket beteende du har i skogen/banan.