Sida 1 av 1

Tasmanian Tiger OD vs Condor OD

Postat: fre maj 30, 2014 6:50 am
av Arginj
Hej,

Har en plate carrier i OD från Condor (http://www.strikerairsoft.se/utrustning ... er-od.html). Köpte lite M4-fickor till denna (även dessa från Condor) men eftersom att jag har en G36:a är det rätt knöligt att få upp magasinen.

Jag är nu på jakt efter magasinfickor speciellt anpassade för G36, och hittade dessa från Tasmanian Tiger; http://www.asmc.de/en/Gear/Military/Tac ... -II-p.html

Jag skulle vilja veta om någon här har koll på hur stor skillnaden mellan Condors och Tasmanian Tigers OD-färg är?

Eller, om någon känner till några andra G36-fickor i OD som matchar Condors OD. Har hört att Pantac ska likna Condor i färgen, och de här fickorna verkar ju kunna ta G36-magasin (http://store.pantacusa.com/open-top-sin ... pouch.html), men inte hittat någon svensk ÅF som säljer dem.

Tack på förhand.

Mvh
Adam