Sida 1 av 2
Identifiera väst
Postat: ons nov 27, 2013 4:45 pm
av Stag
Nu sitter jag här igen, med samma problem, fast med en väst! Trodde mig veta vad det var först, men icke.
Frampå sitter utan tvekan en HaleyStrategic Disruptive Environments Chest Rig (D3CR), men vad är det för väst under?
Ni med hökögonen jag inte har får hjälpa mig här!
http://www.haleystrategic.com/images/de ... how/02.jpg
Re: Identifiera väst
Postat: ons nov 27, 2013 5:01 pm
av Purvins
Mayflower apc
Re: Identifiera väst
Postat: ons nov 27, 2013 5:48 pm
av Stag
Tackar! Läste precis att Mayflower är den troliga kandidaten på annat håll, men då är det bekräftat.
Om jag då tittar på den här så är ingen velcro synlig, men antar att man kan ta bort den MOLLE som sitter framtill för att få synlig velcro? Det är ju nämligen så D3CR fäster på västen, genom velcro och de buckles som finns på APC'n.
http://www.mayflower-rc.org/store/0/63/ ... rrier.html
Re: Identifiera väst
Postat: ons nov 27, 2013 8:38 pm
av Nixon
Velcron är nog mest till för Low profile-västar, som nästan alltid har molle framåt. Min TMC D3 sitter bra på min APC utan velcro.
Re: Identifiera väst
Postat: ons nov 27, 2013 9:13 pm
av Stag
Hur sätter du fast den då? Med Swiftclips på sidorna antar jag?
Re: Identifiera väst
Postat: ons nov 27, 2013 10:08 pm
av Nixon
Japp. Det går ju att dra midjeremmen runt också, men swiftclips är klart bättre.
Re: Identifiera väst
Postat: ons nov 27, 2013 11:28 pm
av Stag
Okej. Blev lite nyfiken nu till varför du inte använder velcron?
Re: Identifiera väst
Postat: tor nov 28, 2013 7:07 am
av AKalrss0n
Re: Identifiera väst
Postat: tor nov 28, 2013 8:12 am
av Schultz
Är det en väldigt tidig APC kanske?
Liknar inte den APC jag har hemma och inte heller någon av de jag sett heller utan jag hade snarare gissat på en Velocity Systems LWPC.
Re: Identifiera väst
Postat: tor nov 28, 2013 11:57 am
av Stag
Jodå den videon har jag sett.
Det skulle mycket väl kunna vara velocity systems också så han nämner att D3 passar utmärkt på båda de.