behöver P90/UMP molle Mag pouches råd

Allmänt om allt du bär med dig förutom vapen.
Whopper
Inlägg: 217
Blev medlem: fre nov 09, 2012 12:23 am

behöver P90/UMP molle Mag pouches råd

Inlägg av Whopper »

Hur gör ni med era? UMP Bössan är grymm men magasinen kan inte inte direkt sättas i samma kategori. Det är dags för mig att komma på någon lösning så jag kan släpa med mig mina magasin och inte bara springa runt med ett high cap för att det är lättaste lösningen. Verkar extremt klumpigt att ha dom på magen, på sidan, har till och med tittat om man skulle kunna fästa på ryggen och dra dom över axeln som en pil eller bara ha dom i dumpbag från första början... har sett en ben rigg med 2 fickor på utomlands men inte direkt lösningen jag letar efter.

Nån som har någon bra ide på fickor och råd om hur man bäst fäster dom? Tänkte det kunde vara bra att fråga om innan man köper så det inte blir att man köper in ett gäng och så blir det skit.

Bloodneed
Inlägg: 747
Blev medlem: lör maj 26, 2012 6:15 pm

Re: behöver P90/UMP molle Mag pouches råd

Inlägg av Bloodneed »

Flyve tilverkare ju denna i ett gäng olika färger

Bild
http://www.google.se/imgres?imgurl=http ... m=1&itbs=1

nu är tyvär just den out of stock :/

2 december 2012, 02:23:

update.. ja så var det det här med att läsa vad du efterfrågar ..

kan tipsa om ett warbelt eller combat harness att fästa fickorna på! :) smidigt blir det

annars är nog en enkel chestrigg i stil med den nedan en bra lösning, tror att med magasinens längd och struktur begränsas du nog till att ha dom på magen
Bild
CTR EP3 Championship White, nuff said

Nitisk
Inlägg: 303
Blev medlem: ons maj 23, 2012 8:51 am

Re: Sv: behöver P90/UMP molle Mag pouches råd

Inlägg av Nitisk »

Här finns några olika lösningar att köpa.
http://www.thevestguy.com/search/P90

Whopper
Inlägg: 217
Blev medlem: fre nov 09, 2012 12:23 am

Re: behöver P90/UMP molle Mag pouches råd

Inlägg av Whopper »

Tack :) dom där flyye verkar vara vad jag letar efter. Bra mycket billigare, jag får hålla kolla om dom kommer in i lager :)

Ser på bilderna av dom olika p90 lösningarna att det nog inte finns någon direkt bra lösning på problemet, jäkla stora magasin :S

Skriv svar