Sida 1 av 1

Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: lör sep 29, 2012 7:36 am
av Kimale
Jag har blivit lite kär i en Kalshnikov ak47 tactical från cypergun. Länk: http://www.combatzone.se/airsoftrifleae ... =245_96_78

Efter att jag har klämt och känt på den märkte jag att stocken både är jätte ful och för lång för mig, så jag undrar om man kan bygga om stocken så att den får en sån här stock. Länk: http://www.rodastjarnan.com/airsoft-cyma-028a-15363

Vet någon om detta är möjligt eller kanske tillomed har försökt? Tänkte också att det kan vara positivt att dra kaplarna så dem hamnar inne i stocken också så jag slipper ha ett jätte löjligt batteri.


Ni får gärna kommentera hur cypergun är som märke också och ifall ni tycker jag ska köpa en sån modell röda stjärnan har direkt :)

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: lör sep 29, 2012 7:50 am
av ministry
Cybergun tar en färdig bössa och sätter sitt märke på den och säljer för högre pris. Det kallas rebranding.
Cyberguns affärstaktik i övrigt är rentutsagt vidrig och de bör bojkottas, kölhalas och avslutas med en gammal hederlig hung, drawn & quartered.
Likaså är CombatZone som butik en dynghög av rang vad jag förstått.

Låt mig ge dig ett tips. Köp inte en "tactical" ak. Köp en riktig Kalashnikov, och vill du ha den tactical så är det bara att modda den enkelt. Då har du alltid valet att använda dels en riktig kalashnikov och en tactical. Vidare är AK47 oerhört utdaterad (ersattes på 50-talet av AKM). Jag föreslår en AK74M, den senaste Kalashnikoven, av ett bra och billigt fabrikat likt Cyma (dock inte 028-modellen du länkade, som är en gammal TM-kopia i plast). Det är jättelätt att byta kolv, frontgrepp och sätta på siktesskena så att du kan sätta på dina amerikansky tacticool-leksaker sen.

http://rodastjarnan.com/airsoft-cyma-ak ... 040c-11620
Värd vartenda öre. Extremt stabil pjäs som kommer hålla utan underhåll i ett par år!

[edit]: Frontgrepp likt http://rodastjarnan.com/airsoft-cyma-ta ... l-ak-15843 kan sättas på, tar ungefär 30 sekunder. Denna samt ovanstående hittar du säkerligen billigare på taiwaingun.com samt gunfire.pl

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: lör sep 29, 2012 7:53 am
av Gwlyddyn
Det finns adapters så man kan montera samma skjutkolv som på vanliga AR15.

Bild

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: lör sep 29, 2012 8:12 am
av Kimale
Okej! Ctbergun verkar vara ett big no med andra ord!

Jag vill dock mer ha en fast stock, inte sån vikbar som du länkade! Annars såg den väldigt lovande ut. Man får väl åka till röda stjärnan och kolla lite! Jag vill ha en tacitcal AK då jag har en vanlig hemma som jag inte har ändrat något på, underbart trä och metall! Känner att man inte ska ändra på den utan det skulle bli som att sminka en gris ;)

Ang Combatzone så har jag besökt butiken i Göteborg som är jävligt liten men helt okej, killen som jobbar där vet alla skrämmande historier om företaget (enligt han själv då)
och försöker göra att det inte ska hända i Göteborgsbutiken - jag gillar faktiskt den butiken, men har aldrig varit i butiken nere i Höör (Skåningar brukar ju vara lite skumma :D )

Jag gillar även att köpa på svenska ÅF för det känns på något sätt säkrare

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: lör sep 29, 2012 8:18 am
av ministry
AK74M är sitter ju bra fast i utfällt läge, men förvisso förstår jag att du kanske vill ha fullstock för att få lite mer batteriplats?

Det är ju möjligt att ta en sådan; http://rodastjarnan.com/airsoft-cyma-048-ak74-14773 och byta ut kolv och handguard mot polymerversioner med eller utan rails. Jag hade antagligen valt en sådan (AK74) då det är en relativt modern AK (till skillnad från just 47:an som är gammal... Riktigt gammal).

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: lör sep 29, 2012 9:56 am
av Kimale
Precis ministry - Vill ju kunna klämma in ett batteri i stocken!

Tack för alla tips! =) Blir att nörda ner sig ännu mer i jakten på en ny ak!

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: sön sep 30, 2012 4:39 pm
av FarbrorOscar
Egentligen är det där med batteriplats en icke-fråga, då du lätt får ner ett 11,1 V stav-lipo under topplocket på varenda CYMA-bössa av rang, dvs cm040 och uppåt. Med ett sånt batteri får man respons, och en ganska trevlig r.o.f. Det lovar jag.
AKM och AK74-modellerna har, till skillnad från 47-bössorna, dessutom en siktesbas på sidan, som du kan fästa diverse skenor på för rödpunkt- eller kikarsikten.
Bild

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: sön sep 30, 2012 7:32 pm
av Kimale
Ganska smart tänkt där med stick batterierna! :)

Vilken ak74 tycker ni att jag ska satsa på då? Gärna från Röda stjärnan eller någon annan svensk ÅF =)

Sen jag har ju en ak47 hemma med några magasin, de maggen funkar inte till en 74 väl?

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: sön sep 30, 2012 11:13 pm
av FarbrorOscar
Om man ska vara den som är den, så använder sig AK74 egentligen av kaliber 5,45x39 vilket resulterar i en annorlunda böjning på magasinet än AKM och AK47, men rent mekaniskt så borde de passa och mata fint, så länge din andra AK är av samma märke. Om inte, så brukar MAG-magasin och CYMAs egna (duh) passa bäst i CYMA-bössor. SRC-magasin bör du undvika.

När det kommer till modell, så tycker jag att den AK74m som ministry länkade är super. Kan gå i god för den modellen, har själv en sådan som huvudbössa. Den har rullat på riktigt bra ända sedan jag köpte den i januari(?) och den enda interna uppgraderingen som över huvud taget är aktuell, är en precisionspipa. Bättre bössa än så behöver man inte :D

Så vitt jag kan se så är det bara röda stjärnan som har den inne just nu i Sverige

Viktigt:
Se till att du väljer cm040 och inte cm031, som rent estetiskt ser likadan ut. Vågar ej säga om 31-an är bra, men av vad jag hört så är 40-modellen att föredra.

Re: Bygga om en tavtical kalashnikov ak47

Postat: mån okt 01, 2012 5:23 pm
av PerceptIon
Har en CM040C (AK74M, nämnd flertaler ggr tidigare här). Älskar den så enormt, riktigt solid bössa, och skitgrym med 11,1v lipo :)

En ganska stor fördel med den är att om du är sugen på att köra Ak74S, kasta på en skelett-stock istället för den lite mer solida. Och om du sen inte vill ha plastgrepp är det bara slänga dit trägrepp med så har du en lite mera old school bössa.
Detta innebär att om du är sugen på lite milsim-aktigt har du modern rysspangare, och även talibanbössa i ett.