springguide skruv!

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
Majoren
Inlägg: 267
Blev medlem: ons okt 23, 2013 11:50 am

Re: springguide skruv!

Inlägg av Majoren »

Kan börja med att "kolvpinnen"s rätta namn är kolvrör/buffertube ;) Om, OM det skulle vara så att spring guiden har kortare gängor så skulle det ändå inte få att kolvröret glappar 1 - 2 cm eftersom spring guiden sitter i samma läge som din förra. Enda anledningen jag kan komma på att det skulle bli såhär är att du antingen inte fått i gb ordentligt och skruven kläms fast mellan gb och hålet i lower receiver och når aldrig in till spring guide, eller så har du glömt den lilla bricka/stopper eller vad man ska kalla det som gör att buffer tuben hålls på plats.

Öppna upp o kolla så att allt ser rätt ut. Om du sen fortfarande har problemet så såga av skruven :) Det är en M3 skruv du vill ha om du vill köpa en ny.
Det finns inget som inte går att göra, frågan är bara hur långt man vill gå för att göra det.

Affärsredovsning:
viewtopic.php?f=121&t=27173

ohman
Inlägg: 1688
Blev medlem: mån maj 21, 2012 7:58 pm

Re: springguide skruv!

Inlägg av ohman »

Låter onekligen märkligt. Om det inte är så att det på den gamla springguiden gick att skruva in skruven väldigt långt, medan det inte går att göra samma på den nya.
ADAM skrev:Byt till Deans på allt. Det blir skitbra. Jag lovar. Tro mig. Jag har körkort.

Skriv svar