Sida 1 av 1

uppgradera m4

Postat: sön aug 03, 2014 7:21 pm
av karlton
Tjenare!

Har köpt och installerat madbull precision barrel och madbulls röda gummi + fishbonespacer. Efter det tycker jag att jag tappat lite comp (inte jätte mycket) men tror inte att jag installerat den fel för kulorna flyger rakt o fint. Tycker dock att gummit ser lite ojämn ut som om den har flänsar men jag tänker att det är det som ska förhindra double feeding.

Har också öppnat gearboxen för "skojs skull" och undrar om jag kan ha tappat comp genom att bara öppnat den eller jag failat med något när jag satt ihop den.

Kan också vara så att jag inbillar mig för att jag bytt till 0.25g kulor istället för 0.20g.

Nu till själva uppgraderingsfrågan:
jag skulle vilja öka min comp efter som jag inte är riktigt nöjd med hur långt och hårt dom flyger efter jag bytt till 0.25g. Vad ska jag köpa? Har tänkt på nozzle och pistonhead. Vilka delar o märke ska jag köpa? Det är en djungel där ute.

Min tanke (iaf som airsoft sopa) är att det är bättre att öka m/s med bra comp istället för stark fjäder.

Tack på förhand!

Re: uppgradera m4

Postat: sön aug 03, 2014 9:15 pm
av Dantheman
Detta Pistong kittet var det bra pris på.
http://www.strikerairsoft.se/internt-ae ... huvud.html

Detta Cylinder head är väldigt bra för sitt pris. Själv använt det i mina bössor.
Det är just i cylindern och nozzle det skall vara så tätt som möjligt.
Org cyl huvud har bara 1 o ring & gjort i plast oftast. Ett tips för att få det så tätt som möjligt är att du superlimmar Cylinder head mot cylindern.
På så sätt så går det i princip inte få mkt bättre comp.
http://www.strikerairsoft.se/produktgru ... ement.html

Här är ett pistonhead, Dock överprisat. http://www.strikerairsoft.se/uppgraderi ... -head.html


Jag hade satsat på Pistongkittet jag länka & Cyl Head samt en nozzle.
Denna nozzle, http://www.strikerairsoft.se/produktgru ... le-m4.html Dock slut i lager.
http://www.strikerairsoft.se/uppgraderi ... eries.html denna har jag kört med förr.
Jag tycker du ska satsa på den Nozzlen. jag fick bättre comp i min gamla G&G CM16. :) Hoppas jag hjälpte dig lite m8! :D

Re: uppgradera m4

Postat: sön aug 03, 2014 11:03 pm
av karlton
Tack Dantheman för att du hjälper mig reda ut denna djungel :)
Men angående att limma :
Dantheman skrev:
Ett tips för att få det så tätt som möjligt är att du superlimmar Cylinder head mot cylindern.
Hur säkerställer man att man får huvudet på rätt ställe och rakt? Skulle det inte vara lättare att köra några varv teflontejp eller använda lite permatex för att täta.
eller skulle man ta bort anledningen att ens ha "double o-ring".

Tänkte också om man kan täta lite runt hopup gummit efter som det känns som jag tappat lite comp efter att jag bytte till madbull tightbore och madbulls röda gummi som borde ge bättre comp än stock. Tror det var tätat med permatex när jag bytte.

Mvh .