Sida 1 av 1

Mag Fickor - SR25

Postat: ons feb 19, 2014 11:36 pm
av MrSchh
Alllllllright, har lusläst ett dussin hemsidor och hittar fanimej inte en pouch som kan hålla Magpul pts pmag 7.62 140rd magasin. Hade jag kunnat använde en standard m4 pouch eftersom magpuls pts pmag är lite små böjt? eller hade det gått rätt åt skogen? Som jag ser det så finns det inga magpul pts 7.62 140rd magasin fickor som går att fästa till en MOLLE väst. Finns det ett annat alternativ?

Hade jag som sagt kunnat använda mig utav en m4 magasin ficka istället?

Tack på förhand!

Re: Mag Fickor - SR25

Postat: ons feb 19, 2014 11:47 pm
av Packe
Du kan använda dig av vissa M4 fickor, men det du vill använda är 7.62 fickor, SCAR-H fickor eller M14 fickor, olika ord för samma ficka.

De kommer att passa dina SR25 magasin.

Ex:
http://www.flyyeindustries.com/ArticleS ... rodID=0580

Även dessa borde passa då de bygger på TACO fickan och i den passar typ allt :lol:

http://www.flyyeindustries.com/ArticleS ... rodID=0544

Här har du även Polska TACO fickor (PACO fickor ;) ) Kör själv med dem och tycker de är riktigt nice för priset.

http://sagear.eu/en_US/p/Universal-Mag- ... agazine/69

Re: Mag Fickor - SR25

Postat: ons feb 19, 2014 11:48 pm
av Chrille

Re: Mag Fickor - SR25

Postat: tor feb 20, 2014 12:09 am
av MrSchh
Underbart, tack så hemskt mycket! Dock så undrar jag vad det är för konstig valuta? O.o

Och Chrille, kommer dom fungera att fästa på en MOLLE väst?

Tack! :D

Re: Mag Fickor - SR25

Postat: tor feb 20, 2014 1:16 am
av Nixon
De funkar fint på Molle. Ett malice-clip låser, och man öppnar genom att lyfta på den lilla tungan med en mejsel eller så.

Re: Mag Fickor - SR25

Postat: tor feb 20, 2014 6:04 am
av Xelley
Menar du zl? Polska zloty är det. Dgear är ju som du ser svensk.

Re: Mag Fickor - SR25

Postat: tor feb 20, 2014 7:47 am
av Vaksai
Slår ett slag för Esstac KYWI (http://www.skdtac.com/Esstac-762-KYWI-D ... ss.241.htm)
Helt underbara, kostar lite extra men magasinen sitter helt perfekt i dom och det är lätt och snabbt att dra i stridens hetta.

Annars är TACO (och dess kloner) väldigt trevliga om du har flera olika typer av vapen, billigare och snabbare att justera fickorna än att köpa 2 uppsättningar.

Re: Mag Fickor - SR25

Postat: tor feb 20, 2014 7:57 am
av Hälge
Det är ju inte svårare att du går in på valfri svensk åtf (om du vill köpa från Sverige) och söker på M14.
Dom maggen är i stl samma som sr25.

http://www.strikerairsoft.se/utrustning ... ch-od.html

http://www.rodastjarnan.com/-16044

Tex.