Sida 1 av 1
Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 9:31 pm
av MrSchh
Alright, jag har alltid varit ett fan utav airsoft... inget professionellt dock utan mer att bara skjuta burkar och ha små krig med polare. Iallafall, efter att ha läst runt lite hittade jag att VFC vart ett pålitligt kvalitetsmärke och bestämde mig för VFC SR16 Defender (E Series) jag googlade, sökte runt men hittade inte ett skit om Laddare, Batteri och vad jag förstår så blir det ju fel socket alltså fel uttag helt enkelt om jag nu beställer från Redwolfairsoft.com
Länk till bössan:
http://redwolfairsoft.com/redwolf/airso ... Series.htm
Så hur gör jag nu, jag har ingen aning om vilket batteri/laddare jag ska köpa?
Batteries Not Included! - lyder informationen under.
Om någon kunde skicka två länkar på ett någorlunda billigt och bra batteri och en laddare som passar till svenska uttag hade jag vart för evigt tacksam!
Under vid informationen kan man ju välja mellan ett flertal laddare men jag har ju som sagt ingen aning om vilken som är bra.
Om vi hade kunnat hamna på ca 370-380USD hade det vart skitbra!
Tack i förväg - MrSchh
Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 9:44 pm
av Namboy
Batteri
härifrån och
den här laddaren + nätdel så är du good to go. Ett 7,4v (2 celler) Lipo bör funka kanon till den bössan.

Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 9:50 pm
av MrSchh
Alrighties, tack för länkarna! Dock så undrar jag även över frakten!
Kommer det inte bli extremt dyrt att få vapnet + batteri + laddare fraktade? och den här "Nätdelen" vad är det för något? Hehe, som sagt... nybörjare!
Tack för det snabba svaret!
Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 10:10 pm
av Dantheman
De här batterierna är väldigt bra enligt mig! Jag kör med båda 7.4v och 11,1v Lipo's av det märket och de rullar på bra!
http://rodastjarnan.com/airsoft/airsoft ... huck-21984
Här är även laddaren Namboy länkade -
http://rodastjarnan.com/airsoft/airsoft ... tion-12169
Dock mycket dyrare här i sverige än från, tex hobbyking. Men det kanske du tjänar på istället för att få tull+fraktkostnader?
Detta är min favoritsida från sverige! Denna länken är till en VFC MK18 mod 1. Saftigare pris helt klart och annan modell
men det enda VFC AR15 modellen jag kunde hitta i sverige.
http://www.strikerairsoft.se/airsoftvap ... black.html
Striker har även grymt utbud på vapen och väldigt bra priser på tillbehör osv!
Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 10:29 pm
av MrSchh
Nja, MK18's pris vart ju långt över min budget så den får vi la' utesluta! dock så hittade jag
http://redwolfairsoft.com/redwolf/airso ... 35_AEG.htm Istället! där ett batteri redan medföljer så allt jag behöver göra där är ju att köpa en laddare.
Nu när jag kollar på priset hobbyking hade på sin laddare jämfört med Sveriges pris... phew! vilken skillnad.
Som sagt... jag har ju inte hur mycket pengar som helst att spendera men SR635 verkar ju bättre. Frågan är ju bara om tull+frakt kostar mycket?
Tror dock att frakten kanske är gratis? eftersom vapnet kostar mer än om jag skulle köpa en påse kulor.
Hade man på något sätt kunnat få reda på frakt priset, och om dom fraktar världen över?
Tack för länkarna och svaret förresten!
Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 10:32 pm
av Dantheman
http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... f=7&t=6521
Där har du länk till airsoft affärer både i sverige och världen över. Finns gott om info där!
Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 10:38 pm
av MrSchh
Oj, tack så hemskt mycket!
Räknade ut att jag kommer få betala 2915 bara för vapnet och 3000 kulor, 25% alltså bara för moms sen tillkommer 3-12% och även tullavgifter. det blir ju en jävla massa mer... jag borde hålla mig inom EU - Sverige
Edit: Hade någon kunnat hitta ett bra, pålitligt vapen inom M4, AR15 looken för runt 2000-2400? samt ett batteri med passande laddare, utöver 2400 då alltså. Hade vart för evigt tacksam!

Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 10:57 pm
av Dantheman
Här har du en fräck AR15 stil semi sniper. Skjuter dock även i fullauto. Helmetall osv.
http://www.strikerairsoft.se/airsoftvap ... short.html
Här du en ICS M4A1. det är plastkropp på de men de går väldigt bra direkt från lådan och delbar gearbox vilket underlättar enormt vid byte av fjäder osv.
Bäst pris i sverige. Vanligtvis avråder jag från Hobbex osv men de har mångra bra vapen för bra priser just nu!
http://www.hobbex.se/sv/artiklar/airsof ... paket.html
Annars är det väl bara att kolla igenom länken jag skickade tidigare och lusläsa hemsidor!

Re: Nybörjare - Frågor om Laddare samt Batteri
Postat: lör feb 15, 2014 11:04 pm
av MrSchh
A&K SR25K (short) fyfan vilken cooling! Alltså du är ju bara för underbar... tar din tid och kollar upp vapen åt en total främling va, schyrre alltså! Tack så hemskt mycket, är det bara att köpa batteri - Laddare som står under sen är jag good to go?
Återigen, tack för att du tar din tid.
16 februari 2014, 15:29:
Förresten, vilka kulor används till A&K SR25K (short) bössan?