Sida 1 av 4

Tillverkare??

Postat: tis okt 08, 2013 5:45 pm
av Galen35
Hej.

Det är en djungel att finna en bra bössa att ha till utespel, innespel och på bakgården att leka med.....

Kan någon/några snälla själar hjälpa mig med detta?

Söker en M4A1 liknande bössa som ska vara prisvärt och tåla och inte behövas meckas med så mycket.
Vilket märke ska man välja?

Tack på förhand =)

Re: Tillverkare??

Postat: tis okt 08, 2013 7:45 pm
av Hälge
Svaret du kommer få på den frågan är nog följande..

viewtopic.php?f=117&t=496

Re: Tillverkare??

Postat: tis okt 08, 2013 7:59 pm
av Bloodneed
denna fråga är besvarad cirka 7000 gånger. Kolla trådarna du måste missat innan du postade denna ..

Re: Tillverkare??

Postat: tis okt 08, 2013 8:01 pm
av nisse
^ Antagligen inte
Nybörjarpaketet hos frysen ser till att du kommer ut i skogen och skjuter, men inte mycket mer.

Re: Tillverkare??

Postat: ons okt 09, 2013 12:45 pm
av Galen35
Kan ingen bara säga istället för att lägga upp en länk till en aaaaaaaaaslång historia som ändå inte säger vilket märke som är bäst??

Om denna fråga är svarad 7000 gånger så har jag missat det och då kan man länka till dom då istället för en sjumila text...

Kan ju inte vara den svåraste frågan som ha ställts på detta forum då ni varit med ett bra tag nu....??!

Re: Tillverkare??

Postat: ons okt 09, 2013 12:53 pm
av ohman
Problemet är att veta vad du tycker är bäst. Vad ska du ha den till (skogsspel/cqb)? Vad är prioriterat för dig (pris/internt kvalitet/extern kvalitet)?

Beroende på vad du svarar på ovanstående så kommer du få olika "rätta" svar på vad som är "bäst". Dvs det finns ingen som är bäst på allt (då skulle alla äga dessa och alla andra gå i konkurs) :D

Men några exempel kunde vara:
Billigt och helt ok: A&K/PJ, Boyi, Cyma från http://www.taiwangun.com, vill du handla inom landet kolla Vapenbutiken, Röda Stjärnan osv.
Snyggaste utsidorna: VFC
Bästa interna kvalitet törs jag inte uttala mig om faktiskt. SRC Gen III är helt ok internt, men det finns säkert de som levereras med ännu bättre internals.

Re: Tillverkare??

Postat: ons okt 09, 2013 1:05 pm
av Discodevil
Jag förstår inte problemet?

Du ställer en fråga och får ett alldeles utmärkt svar där folk lagt ner massvis med tid för att få fram bra information. Orkar du inte ens ta dej tiden att läsa det får du väl skaffa en personlig shoppare eller gå om grundskolan.

Re: Tillverkare??

Postat: ons okt 09, 2013 1:29 pm
av Kocken149
Köp en systema ptw.
Perfekt svar på hans fråga tycker jag.

Re: Tillverkare??

Postat: ons okt 09, 2013 1:33 pm
av Schultz
Viper Tech, Systema, Marui, VFC, A&K, WE

Är i min mening "bäst" i olika avseenden.


I övrigt, +1 discodevil

Re: Tillverkare??

Postat: ons okt 09, 2013 2:43 pm
av Bloodneed
Men det är ju det som är grejen folk är snälla, men infon finnns redan om man söker.. Och det är precis just det folk försöker påpeka