Magasin till KA Colt M4A1

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
vallin
Inlägg: 60
Blev medlem: mån mar 25, 2013 5:01 pm

Magasin till KA Colt M4A1

Inlägg av vallin »

Hej, jag köpte nyligen en King Arms Colt M4A1 här på forumet.
Bössan: http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/pro ... &orderno2=

Troligtvis dessa std-magasin: http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/pro ... rms%20AEGs

Jag fick med 4 std King Arms magasin plus ett Hi-cap (som antagligen följde med bössan från fabrik).
Problemet jag har är att dessa standardmagasin inte alls matar, utan jag måste trycka på dom underifrån för att dom ska mata.
Dom är liksom för små för magasinbrunnen. Har provat med P&J std magasin, samma sak där (dock sitter det inte fast heller i brunnen),
har också provat med CA std magasin, samma sak där som med P&J.
Det enda magasin som fungerat bra är ett no-brand magasin en polare fick med sin Stag Daniels som han köpte här på forumet.

Det jag då undrar är om någon vet någon bra lösning för att få magasinen att bli "större" på djupet, eller om någon vet med sig att
något märke av magasin passar som en smäck i denna bössa.

Känns ju lite förjävligt att magasinen jag fick med bössan inte fungerar och som dessutom är av samma märke som bössan..

MVH, Martin.

EDIT: Lyckades att få P&J-magasinet att passa! Tog ur plastinnehållet, pressade ut sidorna på magasinet så det blev lite "fetare". Sen böjde jag försiktigt till plast-spärrarna på innehållet och satte tillbaka allt. Nu matar magasinet, sitter stabilt och är awesome! :)
Är dock fortfarande förbluffad över att deras egna magasin (King Arms) inte ens fungerar i deras egna bössor...