Sida 1 av 4

Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 1:48 pm
av Erkaaan93
Hej! :)

Jag har en Umarex Heckler & Koch G36C Sportline och fick med ett 8,4 V 1100 mAh batteri. Nu är det så att jag är sugen på att skjuta snabbare; har tänkt köpa ett 9,6 V
batteri till den väldigt länge nu. Så jag undrar vilket batteri som passar bäst, och rent genrellt är bäst?

Jag har tänkt välja mellan dessa två batterier, så det är dem som gäller:

Länk 1: http://www.cyberphoto.se/?info.php?article=125480
Länk 2: http://www.cyberphoto.se/cybairgun/

Men jag tror inte att det andra batteriet i den andra länken kommer att passa.. så frågan är då om det första är bra? måtten och så verkar vara okej :)
känner inte att jag behöver trimma vapnet, då det redan är skapligt kraftigt. Vill bara ändra själva raten :)

Tack på förhand :)

Re: Sv: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 2:04 pm
av themetalpope
Jag skulle föreslå att du köper ett 7.4v lipo istället.

Re: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 2:27 pm
av TwinkleDew
Samma här LiPo är kung ;)

Re: Sv: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 2:46 pm
av Erkaaan93
themetalpope skrev:Jag skulle föreslå att du köper ett 7.4v lipo istället.
Vad är det som är bra med LI-PO, är inte så insatt?

Skulle detta fungera bra isf? Jag har ett litet uttag som detta..

http://www.cyberphoto.se/cybairgun/

Men det står ju att det finns risker med detta, vet inte om jag vågar ta dem riskerna? Och hur är hastigheten med dessa? för jag vill inte ha en sämre rate :P

Re: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 2:51 pm
av Omegamortis
Står tonvis med info om LiPo på forumet. Ang. Hastigheten: Hastigheten på kulan ökar inte pga. Ett batteri. Eldhastigheten gör det dock.

Re: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 3:06 pm
av Paxz
Det finns nästan bara fördelar med LiPo. Kortfattat så är de rappare, kraftigare (speciellt för deras storlek), uthålligare, kräver mindre underhållning och tål kyla bättre. Den enda nackdelen jag kan komma på är att de är något ömtåliga, så undviker man bara att bruka våld vid monteringen till en bössa och laddar det som man bör så är det bara win win att köra med LiPo.

Är du bara noga med att ladda batteriet med en vettig laddare så behöver du inte vara mer orolig för att använda LiPo än NiMh.

Länken du postade leder bara till cyberphotos huvudsida. De flesta LiPo batterier i Small-type storlek passar dock i en G36C handguard.

Re: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 3:19 pm
av Erkaaan93
Septicemia skrev:Står tonvis med info om LiPo på forumet. Ang. Hastigheten: Hastigheten på kulan ökar inte pga. Ett batteri. Eldhastigheten gör det dock.
Nej det vet jag.. jag vill bara ändra eldhastigheten. Kanske var lite oklar..

@Paxz: Okej :) tack för infon :) men hur är eldhastigheten jämfört med ett 9,6V NIMH batteri?

Nu är det rätt länk: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=lipo1300

Re: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 3:23 pm
av Omegamortis
Ah, ok! Då förstår jag :D Sen finns det ju andra sätt att ändra Rof på också, men det är en annan historia. 7,4v LiPo är som sagt att rekommendera, visst kan man köra 11,1v också, men det sliter sjukligt mycket mer! Det man vinner på att köra 11,1v är att den blir lite rappare, plus att eldhastigheten blir... Utöver det vanliga.

Edit: Eldhastigheten jämfört ett 7,4v lipo mot Nimh 9,6 är marginell. Iaf. Det jag har upplevt.

Re: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 3:28 pm
av Callahan
Kika på Life batterier dom är betydligt stryktåligare än Lipo batterier.
Behöver inte vara rädd för att ladda ur det för mycket och dom har nästan oförändrad spänning från full till tomt.
Dom har inte slått igen så stort inom RC fronten än då dom lämnar 6.6v i 2 cells utförande men till airsoft så blir ett 9.9v (3 celler)perfekt.

Re: Hjälp med köp av ett bättre batteri..

Postat: sön mar 17, 2013 3:37 pm
av Paxz
Ett 7.4V LiPo är snarlikt ett 9.6V NiMh, precis som Septicemia sa. Jag skulle dock vilja påstå att ett 7.4V är ännu snabbare, speciellt när det kommer till responsen.